30 cze Ból i nadzieja – wystawa rysunków dzieci z Ukrainy
Ból i nadzieja – pod takim hasłem Miasto Bydgoszcz przygotowało wystawę rysunków dzieci z Ukrainy. Łącznie w Młynach Rothera zaprezentowanych zostanie 40 prac najmłodszych. Otwarcie 4 lipca. Ekspozycja będzie dostępna do 15 lipca br. Wstęp jest wolny.
Wystawa składa się z prac najmłodszych uczestników wojny, nadesłanych przez Irynę Semenenko z Centrum Humanitarnego Rady Miasta Czerkasy. Wystawa ma zwrócić uwagę na problemy psychologiczne i potrzeby materialne dzieci wojny i ich rodzin, które straciły domy, poczucie bezpieczeństwa, a często i najbliższych. Młodzi artyści za pomocą rysunków prezentują swoje emocje – strach, ból, złość ale i nadzieję. W Młynach Rothera zaprezentowanych zostanie 40 prac.
Oficjalne otwarcie wystawy w poniedziałek, 4 lipca br. o godz. 14.30. Ekspozycja będzie dostępna do 15 lipca br. Wstęp jest wolny.
Co rysują dzieci z ewakuowanych rodzin w ciągu pierwszej godziny po przybyciu do Czerkasów? Wyjątkowość prac polega na tym, że rysunki powstały w pierwszych godzinach po przybyciu ewakuowanych rodzin do Centrum Humanitarnego w Czerkasach. Konsultacje, pomoc humanitarna, rejestracja w celu osiedlenia się – rodzice zajmowali się formalnościami, a dzieci rysowały. Grupa psychologów-ochotników zauważa, że dzieci przekazują swoje stany emocjonalne za pomocą rysunków. Przedstawiają wojnę i pokój, rodzinę i strach, BÓL i NADZIEJĘ. Na wystawie zaprezentujemy 40 rysunków. Czas rysowania wynosił od 30 minut do 1 godziny (w czasie, gdy rodzice są zajęci formalnościami). Elementy geograficzne rysunków: Mariupol, Severodonetsk, Kijów, Charków… – każdy region, do którego wkroczyli okupanci.
Oto, jak o swoim rysunku mówi 11-letni Mykyta z Mariupola:
“Narysowałem moje miasto. Mój Mariupol. Jak zostało zniszczone przez rosyjskich okupantów. Jak oni torturowali to miasto. Przeszedłem przez to. Widziałem to wszystko. Bardzo się bałem. Widziałem, jak ten budynek płonie. Wszystko było tam połamane. Nie było tam nic …. CHCIAŁEM ŻYĆ!”.
Wystawa ma na celu zwrócenie uwagi na problemy psychologiczne i potrzeby materialne dzieci wojny i ich rodzin, dzieci, które straciły nie tylko domy, ale i rodziców.
“Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy pomagają w pracy Centrum Humanitarnego Rady Miasta Czerkasy. Każdy z Was jest dziś tylnym bojownikiem, każdy z Was zbliża się do Zwycięstwa. Drodzy przyjaciele, zjednoczmy się we wspieraniu ukraińskich rodzin i ich dzieci, które poniosły straty w wyniku wojny. Razem – jako jedność!” – Maryna Harkava, zastępca mera Czerkas, kurator Centrum Humanitarnego Czerkaskiej Rady Miejskiej.
Centrum Humanitarne Rady Miasta Czerkasy działa od pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainę. Centrum powstało na wniosek prezydenta miasta Anatolija Bondarenki i połączyło wysiłki czerkaskich wolontariuszy i pracowników urzędu miasta. W Centrum pracuje od 100 do 150 wolontariuszy. Głównym zadaniem centrum jest przyjmowanie uchodźców wewnętrznych, osiedlanie ich i zapewnianie im pomocy humanitarnej, realizacja programów adaptacyjnych do życia w Czerkasach oraz pomoc Siłom Zbrojnym Ukrainy.
Informacja: www.bydgoszcz.pl
Fot. www.bydgoszcz.pl
30 czerwca 2022 r.