Bo przecież “wszystko… jest liczbą”

Bo przecież “wszystko… jest liczbą”

8 lutego Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni nową czasową wystawę „Wszystko… jest liczbą”. Dzięki tej ekspozycji zwiedzający będą mogli zanurzyć się w fascynujący świat matematyki.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego udowadnia, że matematykę można łatwo znaleźć wokół nas, i że znajduje ona praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach życia, bo przecież… ”wszystko jest liczbą”.

Stwierdzenie, że „wszystko jest liczbą” powstało ponad 2500 lat temu w Krotonie, w szkole założonej przez słynnego Pitagorasa. Zwiedzający na wystawie staną się na chwilę renesansowym malarzem studiującym zasady perspektywy, uczniem Pitagorasa odkrywającym przy pomocy monochordu matematycznego zasady tworzenia akordów muzycznych czy kartografem. Nie zabraknie zagadek geometrycznych i topologicznych.

Na ekspozycji prezentowane są m.in takie zagadnienia jak geometria rzutowa, matematyka w kartografii, twierdzenie Pitagorasa. Nie zabrakło stanowisk poświęconych wielościanom i krzywym stożkowym. Z tematyki współczesnej zwiedzający poznają fakty związane z topologią czy teorią fraktali. Będzie również można zobaczyć oryginalne maszyny do liczenia, którymi posługiwano się przed wynalezieniem komputera, m.in. abak, arytmometr czy suwak logarytmiczny. Nie zabraknie stanowiska dla miłośników kodowania znaków i symboli przy pomocy systemu 0-1.

Ekspozycja będzie dostępna do początku maja br.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6869023