Biennale młodej grafiki

Biennale młodej grafiki

Ponad 10 tysięcy prac z 45 krajów nadesłano do  Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w ramach XXI Międzynarodowego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. W czwartek (18 października) odbyło się podsumowanie konkursu i otwarcie wystawy grafik, na której można było zobaczyć prawie tysiąc z nich.

Organizowane od przeszło czterdziestu lat Biennale jest liczącym się na świecie konkursem plastycznym dla dzieci i młodzieży. Jego reguły, wymagania warsztatowe są nie lada wyzwaniem nie tylko dla uczestników, ale także dla nauczycieli i instruktorów, którym bliska jest idea wykorzystywania grafiki w procesie edukacji plastycznej.

Swoje linoryty, papieroryty, kolografie, litografie, serigrafie, akwaforty i akwatinty nadesłali do Torunia młodzi twórcy z różnych, często bardzo odległych zakątków świata. Na wystawie galeria prezentuje grafiki między innymi z Polski, Czech, Słowacji, Rosji, Bułgarii, ale i z Egiptu, Chin, Malezji, Tajlandii czy Meksyku i Chile. To bogactwo środków, tematów, rozwiązań plastycznych, swobodna ekspresja i precyzyjnie przemyślane kompozycje, spokojna równowaga czerni i bieli oraz kolorystyczne fajerwerki, wielkie formaty i kilkucentymetrowe miniatury, a co najważniejsze szerokie spektrum dziecięcych uczuć, przeżyć i emocji.

Wystawę pokonkursową można oglądać w siedzibie Galerii przy Rynku Nowomiejskim 17 od 18 października do 3 grudnia, natomiast w filii przy Kościuszki do 11 grudnia.

Więcej informacji na stronie Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka, która jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Fot.: Zwycięska praca Monty Emiliji Ergle z Łotwy, lat 8

Beata Krzemińska
Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7039849