Biało-czerwone święta

Uczestnicy imprezy plenerowej.

Biało-czerwone święta

herb Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Dziś (2 maja) Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jutro (3 maja) Święto Narodowe Trzeciego Maja – zapraszamy na wydarzenia, którym patronują marszałek Piotr Całbecki i wojewoda Michał Sztybel oraz prezydenci Bydgoszczy i Torunia oraz dowódcy garnizonów w obu stolicach województwa. Wczoraj świętowaliśmy dwudziestą rocznicę przystąpienia do Unii Europejskiej – był Europejski Piknik Rodzinny na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy i koncert w kościele mariackim w Toruniu.

Na wczorajszy koncert w toruńskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zapraszał marszałek Piotr Całbecki. Wystąpili Europejska Orkiestra Symfoniczna, Chór Kameralny Filharmonii Lwowskiej Gloria i Kujawsko-Pomorski Chór Festiwalowy pod dyrekcją Robertasa Servenikasa i soliści; w programie znalazły się kompozycje Moniuszki i Beethovena. Bydgoskiemu Europejskiemu Piknikowi Rodzinnemu, w którym uczestniczyła m.in. przewodnicząca sejmiku województwa VI kadencji i radna elektka Elżbieta Piniewska, patronowali marszałek Piotr Całbecki, wojewoda Michał Sztybel i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Było coś dla ciała i coś dla ducha.

Dzisiejsze toruńskie obchody Dnia Flagi odbędą się na skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej (uroczystość wojskowa, początek o godz. 14), na Rynku Staromiejskim (spektakl Teatru Baj Pomorski, piknik patriotyczny i koncert orkiestry wojskowej (od godz. 12) i przed Urzędem Marszałkowskim (warsztaty plastyczne dla dzieci „Zakwitnąć bielą i czerwienią”, godz. 12-14).  W Bydgoszczy w południe rozpoczynają się wydarzenia na Starym Rynku pod hasłem „Odbierz swoją flagę i świętuj z nami”.

Jutrzejsze obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Bydgoszczy rozpoczną się o godz. 11 uroczystą mszą w katedrze. Spotkanie patriotyczne na Starym Rynku rozpocznie się o godz. 12. W Toruniu o 11.45 ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową przy kościele Św. Ducha; później uroczysta msza (godz. 12) i uroczystość wojskowa (13.15).

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

2 maja 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7160341

Skip to content