Bezpłatne warsztaty ekologiczne dla przedszkoli

Bezpłatne warsztaty ekologiczne dla przedszkoli

Bezpłatne warsztaty ekologiczne dla przedszkoli

W Młynie Wiedzy o roli przyrody w mieście

Ruszyły zapisy na bezpłatne ekologiczne warsztaty dla przedszkoli w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Toruńskie centrum nauki zaprasza na zajęcia poświęcone roli przyrody w miastach oraz pszczołom. Pierwsze zajęcia odbędą się już 13 lipca, dlatego czasu na zgłoszenie pozostało niewiele.

13, 20, 27 lipca i 3 sierpnia zaplanowano warsztaty “Miasto przyjazne naturze”. Jak mówią organizatorzy: Ważnym elementem przestrzeni miejskiej są tereny zielone. Rozrastające się miasta, z powstającymi nowymi parkingami, ciągami komunikacyjnymi, które muszą pomieścić stale rosnącą liczbę samochodów, pochłaniają coraz więcej obszarów cennych przyrodniczo. Wycina się stare drzewa, porządkuje i niszczy dzikie skrawki zieleni, zastępując je starannie wypielęgnowanymi skwerami. Tymczasem gęste zarośla, zalegające liście i dziuplaste, wiekowe drzewa stają się w miastach ostoją dzikich zwierząt. Warto o nie zadbać, aby miasta nie stały się tylko betonowymi dżunglami“.  W czasie zajęć przedszkolaki zapoznają się z rolą przyrody w miastach, jej wpływem na funkcjonowanie człowieka, nauczą się rozpoznawać drzewa, zapoznają się z ważniejszymi zanieczyszczeniami powietrza i ich wpływem na zdrowie człowieka.

10, 17, 24 i 31 sierpnia centrum nauki zaprasza na zajęcia “Pszczoły w mieście”. – Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że znaczenie ekologiczne pszczół jest ogromne. Aż 70% gatunków roślin potrzebuje owadów zapylających – mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. – Jedna pszczoła odwiedza ok. 700 kwiatów dziennie, a rój pszczół jest w stanie zapylić 21 milionów kwiatów w ciągu jednego dnia – dodaje. Należy pamiętać, że człowiek nauczył się wykorzystywać pszczele produkty jak miód, propolis i wosk. W ostatnim czasie obserwuje się zwiększenie wymierania pszczół. Jedną z przyczyn takiego zjawiska może być stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie w czasie ich kwitnienia, a także zmiany w środowisku naturalnym, powodujące zmniejszenie ilości roślin, stanowiących pożytek dla pszczół. Podczas warsztatu najmłodsi przyjrzą się tym niezwykłym owadom, zobaczą, gdzie żyją i czy jest łatwo żyć pszczołom w mieście. Zbudują również dla nich schronienie, które zabiorą do domu.

Warsztaty będą odbywały się w sali warsztatowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz na zewnątrz budynku w godz. 9.00-10.30 i 11.30-13.00. – Dlatego prosimy, aby grupom przedszkolnym zapewniono okrycia wierzchnie na wypadek niesprzyjających warunków pogodowych – mówi Marcin Centkowski.

Aby wziąć udział w zajęciach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie internetowej Młyna WiedzyW zajęciach może wziąć udział maks. 15 osób (wraz z opiekunem/opiekunami). Warsztaty nie są skierowane do osób indywidualnych. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Informacji w sprawie zajęć udziela Paulina Ładyńska, e-mail. p.ladynska@centrumnowoczesnosci.org.pl, tel. 56 690 49 90 wew. 513.

Zajęcia realizowane w ramach projektu “Toruń: zielone miasto. Przyjazne naturze”, dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164963

Skip to content