Bezpłatne warsztaty ekologiczne dla przedszkoli w Młynie Wiedzy

Bezpłatne warsztaty ekologiczne dla przedszkoli w Młynie Wiedzy

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w lipcu i sierpniu zaprasza przedszkolaki z województwa kujawsko-pomorskiego do udziału w bezpłatnych zajęciach ekologicznych.

W ramach projektu „Toruń: zielone miasto. Przyjazne naturze”, dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, przygotowano dla najmłodszych dwa tematy warsztatów, które będą odbywały się w centrum nauki w lipcowe i sierpniowe poniedziałki.

Warsztat „Miasto przyjazne naturze”

Ważnym elementem przestrzeni miejskiej są tereny zielone. Rozrastające się miasta, z powstającymi nowymi parkingami, ciągami komunikacyjnymi, które muszą pomieścić stale rosnącą liczbę samochodów, pochłaniają coraz więcej obszarów cennych przyrodniczo. Wycina się stare drzewa, uporządkowuje i niszczy dzikie skrawki zieleni, zastępując je starannie wypielęgnowanymi skwerami. Tymczasem gęste zarośla, zalegające liście i dziuplaste, wiekowe drzewa stają się w miastach ostoją dzikich zwierząt. Warto o nie zadbać, aby miasta nie stały się tylko betonowymi dżunglami. W czasie zajęć dzieci zapoznają się z rolą przyrody w miastach, jej wpływem na funkcjonowanie człowieka, uczą się rozpoznawać drzewa, zapoznają się z ważniejszymi zanieczyszczeniami powietrza i ich wpływem na zdrowie człowieka.

Zajęcia odbędą się 13, 20, 27 lipca i 3 sierpnia w godz. 9.00-10.30 i 11.30-13.00.

Warsztat „Pszczoły w mieście” 

Znaczenie ekologiczne pszczół jest ogromne, gdyż aż 70% gatunków roślin potrzebuje owadów zapylających. 1 pszczoła odwiedza 700 kwiatów dziennie, a rój pszczół jest w stanie zapylić 21 milionów kwiatów w ciągu jednego dnia. Człowiek nauczył się wykorzystywać  inne pszczele produkty jak miód, propolis i wosk. W ostatnim czasie obserwuje się zwiększenie wymierania pszczół. Jedną z przyczyn takiego zjawiska może być stosowanie środków ochrony roślin, szczególnie w czasie ich kwitnienia, a także zmiany w środowisku naturalnym, powodujące zmniejszenie ilości roślin, stanowiących pożytek dla pszczół. Uczestnicy warsztaty przyjrzą się tym niezwykłym owadom, zobaczą gdzie żyją i czy łatwo żyć pszczołom w mieście. Zbudują dla nich schronienie, które będzie można zabrać ze sobą.

Zajęcia odbędą się 10, 17, 24 i 31 sierpnia w godz. 9.00-10.30 i 11.30-13.00.

Warsztaty będą odbywały się w sali warsztatowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz na zewnątrz naszego budynku. Organizator prosi, aby grupom przedszkolnym zapewniono okrycia wierzchnie na wypadek niesprzyjających warunków pogodowych. 

Aby wziąć udział w zajęciach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który zostanie udostępniony w pierwszym tygodniu lipca. W zajęciach może wziąć udział maks. 15 osób (wraz z opiekunem/opiekunami). Warsztaty nie są skierowane do osób indywidualnych. Po wysłaniu zgłoszenia otrzymacie Państwo potwierdzenie rejestracji na zajęcia. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Informacji w sprawie zajęć udziela Paulina Ładyńska, e-mail. p.ladynska@centrumnowoczesnosci.org.pl, tel. 56 690 49 90 wew. 513.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6887737