Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży

Mały chłopiec zjeżdża na nartach ze stoku.

Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży

Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy - logo

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy przypomina o zasadach organizacji wypoczynku, w tym o obowiązkach organizatorów wypoczynku, kierowników i wychowawców wypoczynku, a przede wszystkim o obowiązku zapewnienia dzieciom i młodzieży bezpieczeństwa, zwłaszcza podczas przebywania w górach.

Przypominamy link do rządowej strony, na której znajduje się baza wypoczynku, „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”, możliwość sprawdzenia autokaru „bezpieczny autobus”, itd. W systemie organizator ma możliwość wydrukowania potwierdzenia o zgłoszonym wypoczynku. Dzięki tej stronie w łatwy i szybki sposób rodzice mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku, a w zaktualizowanym Poradniku najważniejsze informacje dotyczące przygotowań do wyjazdów, np. na zimowy wypoczynek.

Ponadto, na stronie zamieszczone są dodatkowe informacje, m.in. dla rodziców, organizatorów, które są niezbędne do prawidłowej organizacji wyjazdu dziecka i mają wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa podczas wypoczynku.

Ważne jest także, aby osobom wyjeżdżającym za granicę zostały przekazane istotne informacje w związku z możliwością wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń związanych z pobytem na terenie danego kraju. Zaleca się, aby organizatorzy zimowego wypoczynku, kierownik i wychowawcy wypoczynku, mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi). Oto przydatne informacje:

  • Serwis “Bezpieczny Autobus” – wpisując numer rejestracyjny pojazdu rodzice otrzymają bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.
  • Strona internetowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To system powiadamiania ratunkowego – numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej.
  • Strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Są tam informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ, gdzie w profilach krajów znajdują się informacje i ostrzeżenia dla podróżujących.
  • Rejestracja wyjazdu za granicę przez bezpłatny serwis „Odyseusz”. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczna pomoc.

Życzymy organizatorom wypoczynku, aby tegoroczne ferie zimowe były dla dzieci i młodzieży bezpieczne i przebiegały w dobrej atmosferze.

_

16 stycznia 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165241

Skip to content