Bezpieczny Internet w komiksie

Czarno-biała karta komiksu.

Bezpieczny Internet w komiksie

Państwowa Komisja ds. Pedofilii - logoDepartament Edukacji i Prewencji Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 ogłosił konkurs plastyczny „Bezpieczny Internet w komiksie”.

Celem konkursu było inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promowanie pozytywnego wykorzystywania Internetu. Adresatami inicjatywy byli studenci Akademii Sztuk Pięknych oraz uczniowie szkół plastycznych w Polsce.

Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 zachęca nauczycieli do wykorzystania materiałów konkursowych do przeprowadzenia zajęć z zakresu profilaktyki zachowań ryzykownych dla starszych dzieci i młodzieży. Przekaz młodych najlepiej przekona ich rówieśników do właściwego zachowania i pomoże w kształtowaniu ich postaw.

Nagrodzone komiksy:

 

Wersja do druku (PDF 61,6 MB)

Zachęcamy również do zapoznania się z teledyskiem dotyczącym bezpieczeństwa dzieci w Internecie autorstwa młodzieży z Centrum Reintegracji Społecznej w Goniądzu. To opowieść o nastolatce, która pragnąc bliskości i zrozumienia, nawiązuje relację z chłopakiem poznanym w Internecie. Wkrótce jej marzenia o prawdziwej miłości zostaną brutalnie zniszczone, gdyż okazuje się, że dziewczyna wpadła w sidła seksualnego przestępcy. Konsekwencje jej ufności mogą okazać się tragiczne. Ta historia, tak poruszająco przedstawiona w teledysku, niestety często zdarza się też w rzeczywistości.

Efekt pracy młodych twórców jest na tyle wartościowy, że Państwowa Komisja zaleca wykorzystanie wideo przez placówki oświatowe. Materiał stanowi dobry wstęp do dyskusji na temat zasad bezpiecznego zachowania dzieci i młodzieży w Internecie, zawierania znajomości online, reagowania na przemoc w sieci, jak też szukania wsparcia w przypadku doznania cyberprzemocy. Nagranie zawiera również tablice informacyjne na temat wykorzystania seksualnego dzieci, które ułatwią prowadzenie zajęć profilaktycznych.

Bezpośredni link do materiału wideo – kliknij, aby otworzyć w nowym oknie

Fot. nagrodzona praca Alicji Piątek

_

11 stycznia 2024 r.

 

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7021706