Bezpiecznie w sieci – nowa usługa do walki z cyberzagrożeniami dostępna w mObywatelu

Mężczyzna w garniturze i znak ostrzegawczy z wykrzyknikiem i napisem malware.

Bezpiecznie w sieci – nowa usługa do walki z cyberzagrożeniami dostępna w mObywatelu

Ministerstwo Cyfryzacji - logo z orłem i szarfą biało-czerwoną.

Do aplikacji mObywatel wchodzi nowa usługa Bezpiecznie w sieci. Dzięki niej każdy korzystający z najnowszej wersji aplikacji będzie mógł jeszcze szybciej zgłosić oszustwo w internecie.

– Chcemy lepiej chronić obywateli przed cyberzagrożeniami, zwiększać ich świadomość zagrożeń i ułatwiać im ich zgłaszanie. Dlatego też udostępniamy system, który w prosty sposób pozwala zgłosić nielegalne treści. Zgłoszeniami zajmie się specjalny zespół reagowania – mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Jakie incydenty można zgłosić?

Jeśli widzi się treści, które mogą niepokoić i stanowią niebezpieczeństwo lub otrzyma się takie wiadomości, można je zgłosić w następujących kategoriach:

  • Złośliwa strona internetowa (próba wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy)
  • Podejrzana wiadomość SMS (podejrzana treść lub nadawca)
  • Podejrzana wiadomość e-mail (podejrzane załączniki, szantaż lub phishing)
  • Oszustwo (fałszywe sklepy internetowe i inne próby podszywania się pod firmy lub instytucje).

 

Łatwa droga zgłoszenia

Każdy z wyżej wymienionych punktów ma wyznaczoną ścieżkę postępowania, zgodne z jasnymi instrukcjami wyświetlanymi na ekranie smartfona. Zgłoszenia będą uważnie analizowane przez ekspertów CERT (Computer Emergency Response Team) Polska, a dalsze działania będą zależały od rodzaju incydentu. Na przykład podejrzaną stronę internetową czy oszustwo użytkownik może zgłosić bezpośrednio poprzez aplikację. W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości tekstowej pozna numer SMS, na który powinien ją przekazać. A jeśli dostał niepokojącego e-maila – adres strony internetowej, na której może go zgłosić.

Korzystaj z usług i czuj się bezpiecznie w sieci. mObywatel 2.0 . Na grafice mężczyzna w garniturze i znak ostrzegawczy z wykrzyknikiem i napisem malware.

Incydent bez kwalifikacji

Jeżeli użytkownik nie ma pewności, z której opcji powinien skorzystać, może użyć kafelka „Inne”, gdzie udokumentuje i opisze zdarzenie niepasujące do pozostałych. Ono także zostanie przeanalizowane przez zespół CERT.

Wraz z rozwojem usługi zostaną w niej wyszczególnione kolejne kategorie zdarzeń do zgłaszania. Trwają również prace nad udostępnieniem użytkownikom „Bazy wiedzy”, która pomoże w bezpiecznym poruszaniu się w sieci – podpowie, jak chronić swoje dane i unikać zagrożeń w Internecie. Za informacje zawarte w „Bazie” będą odpowiadali specjaliści CERT Polska, dzięki czemu będzie ona sprawdzonym podręcznym źródłem informacji.

Jak skorzystać z usługi „Bezpiecznie w sieci”?

Należy uruchomić najnowszą wersję aplikacji mObywatel (4.39 lub nowszą). Jej pobranie i aktualizacja są możliwe za pośrednictwem sklepów App Store i Google Play.

Więcej informacji na stronie mObywatel.

Ulotka​ Bezpiecznie​ w sieci PDF 1.41MB

 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

16 sierpnia 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646173

Skip to content