29 paź Bezpiecznie w Kosmosie
Centrum Nauki Kopernik i Esero-Polska zapraszają osoby zainteresowane programowaniem i tematyką kosmiczną na bezpłatne webinarium z Grzegorzem Ambroszkiewiczem – Inżynierem Bezpieczeństwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA – European Space Agency).
Grzegorz Ambroszkiewicz, zapewnia wsparcie techniczne i opracowuje wytyczne dla załogowych misji kosmicznych, nadzorując między innymi eksploatację modułu Columbus. Specjalizuje się także w bezpieczeństwie nuklearnych źródeł energii.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to całodobowe laboratorium, w którym realizowane są przede wszystkim trzy rodzaje badań: eksperymenty niemożliwe do wykonania na Ziemi, badania mające na celu zrozumienie i poprawę zdrowia astronautów oraz badania wykorzystujące wyjątkowy aspekt wysyłania w pełni zdrowych i sprawnych ludzi do nowego i stresującego środowiska.
Wyniki tych badań pomagają nam zrozumieć, jak długotrwałe przebywanie w przestrzeni kosmicznej wpływa na ludzki organizm, wspierają naszą eksplorację Układu Słonecznego i dostarczają nowych technologii oraz rozwiązań wykorzystywanych na Ziemi.
Wszystkie urządzenia i technologie wysyłane na ISS przechodzą rygorystyczne testy bezpieczeństwa.
Spotkanie będzie składało się z trzech części:
- Poznajmy europejskie wyzwanie Astro Pi.
- Rozmowa z ekspertem, Grzegorzem Ambroszkiewiczem:
- czym zajmuje się inżynier bezpieczeństwa w ESA;
- krótka historia i budowa ISS;
- możliwości modułu Columbus;
- przykłady eksperymentów realizowanych na ISS;
- bezpieczeństwo na ISS;
- przyszłość Międzynarodowej Stacji Kosmicznej;
- bezpieczeństwo wystrzeliwania nuklearnych źródeł energii.
- Sesja pytań i odpowiedzi.
Webinarium organizowane jest w ramach międzynarodowego wyzwania edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej i Fundacji Raspberry Pi – Astro Pi. Wyzwanie to stwarza uczniom i uczennicom okazję do napisania kodu programistycznego w języku Python, który zostanie wyemitowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)!!! Dostępne są dwa warianty wyzwania. Misja Zero polega na zaprogramowaniu prostej grafiki bądź animacji w stylu pixel art. Z tym zadaniem z łatwością poradzą sobie osoby stawiające pierwsze kroki w programowaniu. Misja Laboratorium Kosmiczne wymaga bardziej zaawansowanej znajomości Pythona. Uczestnicy wyzwania otrzymają certyfikat z oznaczeniem lokalizacji, w której znajdowała się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna podczas uruchomienia kodu stworzonego przez ich zespół.
Ambasadorem wyzwania Astro Pi 2024/2025 jest astronauta projektowy ESA Sławosz Uznański, który w przyszłym roku poleci z misją na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Objęcie funkcji Ambasadora Wyzwania Astro Pi przez Sławosza Uznańskiego, jest elementem wspólnego programu edukacyjnego w ramach polskiej misji technologiczno-naukowej na ISS. Misja organizowana jest w ramach porozumienia podpisanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii i Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).
5 listopada, godz. 18.00
link do transmisji na kanale YouTube
link do transmisji na Facebooku
Źródło: ESERO
29 października 2024 r.