Bezpieczeństwo w sieci. Jak robić to dobrze?

Obraz Sue Maatz z Pixabay

Bezpieczeństwo w sieci. Jak robić to dobrze?

Uniwersytet Dzieci logo

Fundacja Uniwersytet Dzieci, Fundacja Orange, Google, ABB, Brown Brothers Harriman i Luxoft wspólnie rozwinęli kompetencje dzieci z zakresu cyberbezpieczeństwa i programowania.

20 maja nauczyciele klas 1-3 zakończyli realizację projektu „Technologie z klasą” stworzonego przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Projekt jest wspierany finansowo i merytorycznie przez partnerów: Fundację Orange, Google, ABB, Brown Brothers Harriman i Luxoft, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu nowych technologii.

Nauczyciele uczestniczyli w projekcie przez cały rok szkolny i zrealizowali cykl scenariuszy dotyczących bezpieczeństwa w sieci, nowych technologii, a także nauki programowania. Uczniowie m.in. poznali aplikację do programowania ScratchJr oraz dowiedzieli się, jakie zagrożenia występują w internecie i jak należy bezpiecznie wymieniać się informacjami.

”Uczestnicy projektu poznali różne sposoby wysyłania wiadomości. Dowiedzieli się, jak ważna jest ochrona danych osobowych, jakie dane możemy wpisywać na stronach internetowych i dlaczego nie powinniśmy zapisywać danych do logowania do konta, np. bankowego, podawać swojego adresu zamieszkania, telefonu” – tak podsumowała lekcję „Jak bezpiecznie korzystać z internetu” Pani Kasia, biorąca udział w projekcie. Każdy scenariusz projektu składał się z materiałów multimedialnych oraz kart pracy dla uczniów. Zajęcia rozbudziły kreatywność dzieci, poszerzyły ich wiedzę z zakresu programowania oraz rozwinęły kompetencje społeczne (współpraca, praca w grupie).

500 nauczycieli szkół podstawowych, którzy wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Technologie z klasą” otrzymało pomoc dydaktyczną w postaci zestawu edukacyjnego „Zaprogramowani na przygodę”. Jego bohaterem jest robot Kodeusz. Uczniowie mieli za zadanie pomóc mu naprawić jego statek kosmiczny, rozwiązując kilka programistycznych zadań.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami projektu: https://www.scenariuszelekcji.edu.pl/program/technologie-z-klasa-1-3.

Fundacja Uniwersytet Dzieci
Koordynator ds. komunikacji
Monika Morusiewicz
e-mail: monika.morusiewicz@ud.edu.pl

Zdjęcie gł.: Obraz Sue Maatz z Pixabay

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6895210