05 sie Baloniarze garnizonu toruńskiego w służbie Niepodległej
W czwartek, 13 sierpnia, zapraszamy na otwarcie wystawy poświęconej żołnierzom toruńskiego batalionu balonowego. Wernisaż ekspozycji w Książnicy Kopernikańskiej rozpocznie się o godz. 11.00. Wystawa powstała z okazji ponownego odsłonięcia w Toruniu Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych. Monument stanie w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu – główne uroczystości odbędą się 14 sierpnia 2020 r.
Na wystawie w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8 pokażemy autentyczne i unikatowe pamiątki po żołnierzu toruńskiego batalionu balonowego (1bbal), Stanisławie Kołodziejczaku – powstańcu wielkopolskim, mechaniku aeronautycznym. Użyczyła je nam Jego wnuczka, Jolanta Przybylak z Lubicza Dolnego, członkini Towarzystwa Miłośników Torunia. Zaprezentujemy także druki z kolekcji Książnicy Kopernikańskiej, a także zbiory prywatne (druki, dokumenty życia społecznego, odznaki żołnierzy 1bbal), które udostępnił Mariusz Thomas z ToMiTo. Całość uzupełnią cztery repliki witrażowe – sterowca “Lech” oraz trzech balonów – “LOPP”, “Tadeusz Kościuszko” i “Polonia”, wykonane w toruńskiej pracowni Sławomira Intka (pasjonata lotnictwa i wnuka powstańca wielkopolskiego – Józefa Intka).
Wystawa będzie czynna do 31 października 2020 r. Organizatorzy: Gmina Miasta Toruń, Książnica Kopernikańska, Towarzystwo Miłośników Torunia, Pracownia witraży Intek-Art w Toruniu.
—
Pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych powróci do Torunia z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Torunia i dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasta Toruń, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Urzędu Marszałkowskiego Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Monument, który stanął w parku miejskim w maju 1937 roku, był symbolem związków Torunia z przedwojenną aeronautyką i wojskami balonowymi. Został wykonany według projektu artysty rzeźbiarza Michała Kamieńskiego. W międzywojennym Toruniu stacjonował batalion balonowy (1bbal), tu działała Szkoła Podchorążych Wojsk Balonowych, odbywały się pokazy i zawody baloniarskie, często w dniu święta batalionu – 5 maja. Stacjonujący w mieście baloniarze wielokrotnie odnosili sukcesy w krajowych i międzynarodowych zawodach sportowych, m.in. w międzynarodowej rywalizacji o Puchar Gordona-Benetta, czy Krajowych Zawodach Balonów Wolnych o Puchar im. płk. Aleksandra Wańkowicza
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe