Astrobaza Toruń

Astrobaza Toruń

ASTROBAZA TORUŃ to nowy pomysł na popularyzację astronomii w województwie kujawsko-pomorskim. Okazją do zaaranżowania kolejnej imprezy w ramach Święta Województwa jest inauguracja kujawsko-pomorskiego Centrum Edukacji Astronomicznej w Toruniu.

Impreza pt. ASTROBAZA TORUŃ odbędzie się w Toruniu 8 czerwca (sobota) br. w godz. 10:00-18:00 w plenerze Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży przy ul. Wola Zamkowa 12A.

Swoją nazwą nowe przedsięwzięcie nawiązuje do sieci szkolnych obserwatoriów astronomicznych ASTROBAZA – KOPERNIK działających z inicjatywy Samorządu Województwa.

ASTROBAZA TORUŃ to piknik familijny, którego motywem przewodnim jest popularyzacja astronomii adresowana zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych miłośników. Naprzeciw oczekiwaniom gości wyjdą więc liczne atrakcje, m.in. plenerowe planetarium “SYRIUSZ”, laboratoria z eksperymentami naukowymi i warsztaty rakietowe. Strefę aktywności dla rodzin wypełnią również animatorzy plenerowych gier wielkoformatowych, którzy zagrają z nami w crokinole i klasy.

Uczestnicy pikniku ASTROBAZA TORUŃ będą prowadzili obserwacje przez teleskopy kujawsko-pomorskiej sieci ASTROBAZA – KOPERNIK. W przestrzeni imprezy staną też specjalne teleskopy do bezpośredniego śledzenia Słońca. Uczniowie z naszych Astrobaz zaprezentują swoje osiągnięcia, m.in. w dziedzinie obserwacji, astrofotografii i budowy instrumentów astronomicznych. Zaprezentują też sprzęt, z którego korzystają na co dzień.

Kujawsko-pomorskie to region Mikołaja Kopernika, którego nie może zabraknąć także i na naszym pikniku. Jego postać przypomni specjalnie przygotowana wystawa. Piękno nieba gwiaździstego nad Kujawami i Pomorzem stanowi z kolei inspirację do prezentacji plenerowej wystawy astrofotografii pt. “KUJAWY, POMORZE, NIEBO”.

Na pikniku nie może zabraknąć smacznego poczęstunku. Zapewni go historyczna wojskowa kuchnia polowa, która serwować będzie nie tylko legendarną grochówkę, ale i gorący chleb prosto z pieca. Pokazy jego wypieku z pewnością będą nie lada atrakcją imprezy. Z podobnym przyjęciem spotkają się też warsztaty wypieku kosmicznych pierników.

Piknik ASTROBAZA TORUŃ odbywa się w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Informacje dostępne są na stronie www.kujawsko-pomorskie.pl

Zaprasza Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

 

7 czerwca 2024 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181609

Skip to content