Arsenał wspomnień. O Jadwidze Żelechowskiej

Arsenał wspomnień. O Jadwidze Żelechowskiej

W środę 22 listopada o godz. 17.00 w sali widowiskowej Muzeum Etnograficznego w Toruniu odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Arsenał wspomnień”. Tym razem poświęcone będzie Jadwidze Żelechowskiej, współpracowniczce prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej.

Arsenał wspomnień to cykl spotkań, poświęconych historii Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Muzealny Arsenał to nie tylko jeden z budynków, w których od 1959 r. oglądać można kolejne wystawy etnograficzne, ale także miejsce pracy ludzi o niezwykle ciekawych osobowościach. W środę 22 listopada 2017 r. wspominać będziemy Jadwigę Żelechowską, która od 1947 roku współpracowała z założycielką Muzeum prof. Marią Znamierowską-Prüfferową w zakresie rybołówstwa, była też współtwórczynią Działu Rybołówstwa w Muzeum. Pracowała w nim jako adiunkt w latach 1961-1964. Wspólnie z prof. Prüfferową stworzyły wystawę “Tradycyjne rybołówstwo ludowe w Polsce (1963-2003)”. Muzealny zbiór tradycyjnych narzędzi rybackich stanowi jedną z cenniejszych kolekcji tego typu w Polsce. Jadwidze Żelechowskiej zawdzięczamy pozyskanie  do zbiorów ości rybackiej (nr inw. 1365), której wizerunek do dziś stanowi logo Muzeum.

Jadwiga Żelechowska urodziła się 1 marca 1915 roku we wsi Bojarce koło Kijowa w rodzinie urzędniczej. W Toruniu ukończyła Gimnazjum. W czasie wojny uczestniczyła w ruchu oporu, brała udział w Powstaniu Warszawskim. Zmarła 12 kwietnia 1988 roku w Toruniu, gdzie została pochowana na Cmentarzu św. Jerzego. Z wykształcenia była ichtiologiem, po studiach w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie w 1937 roku otrzymała dyplom inżyniera, a w 1948 roku przyznano jej dyplom magistra nauk rolniczych. Jej wspaniała znajomość rybołówstwa tradycyjnego wynikała z szerokich doświadczeń w różnych miejscach pracy, m. in. jeszcze przed wojną – w wylęgarni ryb na Wigrach w powiecie suwalskim, w czasie wojny – w gospodarstwie rybnym w Słupii w powiecie skierniewickim. Po wojnie prowadziła kursy rybackie w Bydgoszczy, Toruniu, Tczewie, Gdańsku, Kruszwicy. Pracowała też w Zakładzie Ichtiobiologii i Rybactwa SGGW w Warszawie, jako inspektor rybactwa Pomorskiej Izby Rolniczej w Toruniu, nauczyciel w Państwowym Liceum Rybackim w Giżycku, inspektor kontroli w Centrali Rybackiej w Bydgoszczy. Jadwiga Żelechowska dzięki znajomości terenu i licznym kontaktom w środowisku rybaków, przez których była niezwykle ceniona, przyczyniła się do znacznego powiększenia kolekcji rybackiej. Wprawdzie w Muzeum Etnograficznym była zatrudniona krótko, ale przez całe życie zawodowe z nim współpracowała, uczestniczyła w pracach Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Etnograficznego oraz Oddziału PTL w Toruniu. Przez pracowników była ceniona za niezwykłą otwartość na problemy innych ludzi oraz szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu rybołówstwa, a przede wszystkim za umiejętność jej przekazywania.

Organizatorzy: Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Bilet: 2 zł/os

 

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6971824