„Arek i przyjaciele”– pamięci Arkadiusza Domka / wystawa malarstwa

„Arek i przyjaciele”– pamięci Arkadiusza Domka / wystawa malarstwa

logotyp: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w BydgoszczyWystawa malarstwa Arkadiusza DOMKA, Sebastiana CEGIELSKIEGO, Marcina KIERNY, Anny PANKIEWICZ, Damiana REBELSKIEGO, Marii TUTAK.

Arkadiusz Domek zmarł 8 lipca ubiegłego roku. Większość ze swoich 48 lat poświęcił pracy twórczej. Zaczął malować w 1997 roku w pracowni plastycznej Warsztatu Terapii Zajęciowej Przystań w Bydgoszczy, przy wsparciu instruktorki Elżbiety Olszewskiej. Pierwsze kompozycje były skromne,  czarno białe, złożone z układów prostych figur geometrycznych. Panująca wówczas w pracowni niezwykła, twórcza atmosfera sprzyjała krystalizowaniu się i rozwojowi talentów. Tak też było z Arkiem, szybko porzucił ascetyczny sposób obrazowania i rozpoczął przygodę z kolorem. Powstały obrazy o pięknych zestawieniach barwnych, o falujących rytmach, niezwykłe pejzaże przesycone słońcem, łąki, drzewa, kwiaty, niekiedy tylko skrywające drobne ludzkie sylwetki. Z czasem przyszły wystawy, konkursy, nagrody, liczne, w dużych ogólnopolskich imprezach, jak nasze biennale – Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki. Tworzył w otoczeniu przyjaciół, którzy dzielili z nim malarską pasję. Dlatego też ta skromna retrospektywa artystycznej podróży Arka nie mogła się bez nich obyć. Dziś, tak jak kiedyś w pracowni towarzyszą mu Sebastian Cegielski, Marcin Kierna, Ania Pankiewicz, Damian Rebelski i Marysia Tutak, która też już od nas odeszła. Prace na naszej wystawie pochodzą ze zbiorów mamy Arka, Pani Gabrieli Domek i z Warsztatu Terapii Zajęciowej Przystań przy Stowarzyszeniu na Rzecz Pomocy Dzieciom i Ich Rodzicom w Bydgoszczy.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza serdecznie na wystawę i spotkanie z niezwykłym artystą. Sztuka jest tym co po nas pozostaje.

Katarzyna Wolska

Wernisaż w czwartek, 8 lutego 2024 o godz. 12.00, wystawa od 8 do 29 lutego 2024.
Wstęp jest wolny.

Fot. KPCK w Bydgoszczy

2 lutego 2024 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181818

Skip to content