Archiwum Państwowe w Toruniu poleca wystawy wirtualne

Archiwum Państwowe w Toruniu poleca wystawy wirtualne

Archiwum Państwowe w Toruniu w czasie zagrożenia koronawirusem zachęca do obejrzenia na swojej stronie ciekawych wystaw wirtualnych. Są to wystawy, które miały miejsce w muzeum stacjonarnie.

Skarby Archiwum Państwowego w Toruniu

Czym są skarby? Dziś większość z nas odpowie: złoto, klejnoty, kosztowności, zaś Gollum wspomni o swoim pierścieniu. Rozważając o toruńskich skarbach, pomyślimy zapewne o gotyckiej architekturze, a na pewno o zabytkowej starówce. Są jednak w Toruniu prawdziwe skarby, o których mało kto wie, a jeszcze mniej osób je widziało.

To bezcenne – przeważnie pergaminowe (pisane na skórze) – dokumenty, księgi, plany, rysunki, a także tabliczki woskowe. Część z nich jest wpisana na listę UNESCO. Te skarby przechowywane są w Archiwum Państwowym w Toruniu. Wybrane cymelia można obejrzeć na nowej wirtualnej wystawie

Od lokacji do stolicy

Przed niespełna ośmiuset laty na prawym brzegu Wisły istniała osada, którą niebawem Krzyżacy mieli podnieść do rangi miasta. Historia nie zawsze obchodziła się z Toruniem delikatnie, a mimo to został on stolicą całego polskiego Pomorza w okresie międzywojennym. Jak ta droga dokładnie wyglądała? Jakie były upadki i wzloty miasta? Co mu sprzyjało, a co szkodziło? Jaka była rola komturii? Dlaczego w pewnym okresie miasto było mniej zaludnione od jednej z pobliskich wsi? Jak powstawało województwo pomorskie? Jak kształtowała się „stołeczność” Torunia?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć na tej wystawie. Wśród prezentowanych archiwaliów można obejrzeć między innymi przywilej chełmiński (dokument lokacyjny) z 1251 r., średniowieczny list z prośbą o wypożyczanie kata, dokumentację związaną z powstaniem w okresie międzywojennym województwa pomorskiego, a także przepiękne pieczęcie miejskie oraz urzędowe.

Myć się czy wietrzyć? Czystość i brud w Toruniu

Każdy z nas wie, co oznacza higiena, bycie higienicznym, czystym. Dziś, w stanie epidemii, ten temat jest szczególnie na czasie. Każdy potrafi wymienić aspekty przyczyniające się do poprawy lub pogorszenia higieny… A jak było dawniej? Czym była higiena dla naszych przodków? Czy myli się równie często, jak my obecnie? Czy dawniej miasta pod względem higieny różniły się od współczesnych? Jak choroby wpływały na dzieje higieny, a jak higiena lub jej brak wpływały na rozwój chorób? Serdecznie zapraszamy, a szczególnie tych, którym nic co czyste, nie jest obce…

Mroczna strona życia

Przestępczość, wojny, ubóstwo, katastrofy, choroby czy po prostu zły los to nieodłączne wydarzenia towarzyszące ludzkości od zarania dziejów.

Tam, gdzie jest światło, jest również cień. Celem wystawy jest pokazanie utrwalonych w archiwaliach smutniejszych aspektów ludzkiego życia.  Wśród eksponatów znajduje się m.in. dokument mianowania na inkwizytora, akta prokuratorskie, donosy, listy z prośbą o przyjęcie do szpitala trędowatych czy zdjęcia dokumentujące zniszczenia wojenne oraz ekshumacje wykonane po 1945 r.

Więcej

 

Fot. Pixabay

 

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7329585

Skip to content