Antoni Janusz – balonowe serce Torunia z Wielkopolski

Na zdjęciu Antoni Janusz z żoną Jean Oilier (1949). Źródło: Wikipedia

Antoni Janusz – balonowe serce Torunia z Wielkopolski

Czy wiecie, że w Toruniu stacjonowały wojska balonowe? Przed II wojną światową nasze miasto było jednym z ważniejszych ośrodków aeronautycznych na świecie. Polscy lotnicy-baloniarze wielokrotnie zdobywali puchar Gordona-Benetta, najbardziej prestiżową nagrodę w sportach balonowych. Zaszczytu tego dostąpił m.in. Antoni Janusz – wielkopolanin z urodzenia i torunianin z wyboru. W czwartek, 6 sierpnia, na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej opowie o nim Mariusz Thomas z Towarzystwa Miłośników Torunia. Początek o godz. 18.00.
Antoni Janusz (ur. 30 stycznia 1902 w Lesznie Wielkopolskim, zm. 28 sierpnia 2000 w Londynie) – podpułkownik pilot Polskich Sił Powietrznych (301 dywizjon bombowy), oficer Królewskich Sił Powietrznych (ang. Royal Air Force), uczestnik wojny z bolszewikami (1920), w okresie międzywojennym pozostał w służbie wojskowej jako oficer pilot. Służył w 1. batalionie balonowym w Toruniu. Uczestnik kampanii polskiej, francuskiej i angielskiej (1939–1945). Czynnie angażował się w rozwój sportu balonowego. Był jego inspiratorem i propagatorem. Uczestniczył we wszystkich ważniejszych wydarzeniach polskiego baloniarstwa. W latach 30. był zaliczany do ścisłej czołówki światowego baloniarstwa. 25 października 1925 zwyciężył w I Krajowych Zawodach Balonów Wolnych o Puchar im. płk. Aleksandra Wańkowicza (wraz z por. Janem Zakrzewskim na balonie “Poznań” pokonał odległość 142 km w czasie 2:47 min.). W 1927 rozpoczął starty w zawodach międzynarodowych. Pierwszym ważnym sukcesem było zajęcie 2. miejsca w Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych w Poznaniu – balonem “Gdynia” przeleciał 354 km w czasie 22 godz. Od roku 1932 do 1938 regularnie reprezentował Polskę w zawodach o Puchar Gordona Bennetta, które w 1938 wygrał, pokonując odległość 1692 km w czasie 37:47 min.
Na zdjęciu Antoni Janusz z żoną Jean Oilier (1949). Źródło: Wikipedia
Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164958

Skip to content