„Animocje”, czyli filmy z całego świata dla każdego

Dwie kobiety na moście. W dali wzgórza i niebo podczas zmierzchu.

„Animocje”, czyli filmy z całego świata dla każdego

Miejskie Centrum Kultury w BydgoszczyMiędzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych „Animocje” z każdym rokiem przyciąga coraz większą publiczność. Tegoroczne, trzynaste „Animocje” potrwają od 14 do 20 kwietnia.

Wiele osób myśli, że animacja to tylko bajki dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Animocje to festiwal filmowy koncentrujący się na ambitnym i poszukującym swojego wyrazu artystycznego kinie animowanym. W tym roku zobaczymy 5 animowanych filmów pełnometrażowych, w tym jeden dla młodszych widzów. Animocje są okazją do poznania najnowszych produkcji z całego świata.

Animocje są dla wszystkich

W ramach Animocji odbywają się warsztaty, rozmowy z twórczyniami i twórcami, pokazy kuratorskie, konkursy, taneczne afterparty oraz inne formy przybliżające świat animacji.

– Animocje to nie tylko odbywający się wiosną festiwal. Nasze działania w ciągu roku nazwaliśmy “Animocje 365”. Pod tym hasłem kryją się m.in. seanse dla dzieci – “Małe Animocje” i “Animocje prezentują” – projekcje dla starszych widzów. Pokazy specjalne animowanych filmów pełnometrażowych i tematyczne projekcje krótkich metraży, pozwalają odkryć animację w nowych kontekstach – informują organizatorzy.

W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest taste, więc podczas festiwalowych działań krążyć będziemy wokół smaku. Wśród festiwalowych atrakcji wymienić należy podwójne warsztaty które w tym roku poprowadzą Bill Plympton oraz Marta Pajek. Jak co roku zabrzmi  muzyka na żywo do filmów animowanych, którą tym razem zagra zespół KOŃ. Z kolei z wystawą przyjedzie jeden z tegorocznych jurorów – Wiktor Stribog. Nowością będzie spotkanie literackie z Hanną Margolis połączone z promocją jej książki „Niewidzialna ręka. Filmy animowane kobiet w (męskich) strukturach kinematografii w Polsce”.

Tradycyjnie na Animocjach przyznana zostanie honorowa Nagroda za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu. To jedyny festiwal w Polsce, który wręcza to wyjątkowe wyróżnienie. W tym roku nagrodę otrzyma Bartosz Wierzbięta – autor dialogów w polskiej wersji „Shreka”, „Rybkach z ferajny”, „Madagaskarze” czy „Kurczaku Małym”. Spotkanie z laureatem nagrody zaplanowano w najbliższą niedzielę (14.04) o godz. 14:00 w  Music Cafe Szpulka.

Szczegółowy program festiwalu.

Festiwal organizowany jest w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy od 2011 roku. Jego twórczynią i koordynatorką jest Weronika Płaczek.

Źródło: bydgoszcz.pl

_

9 kwietnia 2024 r.

 

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7189533

Skip to content