Andrzejkowe wróżby i inne zwyczaje adwentowe na Kujawach i Pomorzu

grafika z kobietą półsiedzącą na łóżku w pościeli, w jednej dłoni trzyma kartkę, drugą podnosi dół poduszki

Andrzejkowe wróżby i inne zwyczaje adwentowe na Kujawach i Pomorzu

Książnica Kopernikańska - logo

Książnica Kopernikańska zaprasza 22.11.2023 r. o godz. 17.00 na kolejne spotkanie z cyklu “Codzienne życie, (nie) zwykłe obyczaje. Historia życia codziennego i zwyczaje doroczne na Kujawach i Pomorzu” pt. “Św. Katarzyna klucze pogubiła, św. Andrzej znalazł, zamknął skrzypki zaraz – andrzejkowe wróżby i inne zwyczaje adwentowe na Kujawach i Pomorzu”. Spotkanie odbędzie się w siedzibie organizatora przy ul. Słowackiego 8.

Tym razem Łukasz Starczewski z Książnicy Kopernikańskiej opowie o ceromancji i innych sposobach przewidywania przyszłości, o andrzejkowych zabawach miejskich i wiejskich, i o tym jak dziewczęta pomagały sobie w poszukiwaniach ukochanego. Dowiemy się dlaczego “W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny”. Poznamy także zwyczaje towarzyszące przygotowaniom do Bożego Narodzenia. Będzie o wypieku świątecznych pierników i o roratach (i skąd ta nazwa się wzięła).

Wstęp jest bezpłatny.

Fot: Zygmunt Gloger, Rok polski w życiu tradycji i pieśni, Warszawa [1900].

13 listopada 2023 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7025452