AKTYWNI BŁĘKITNI – SZKOŁA PRZYJAZNA WODZIE! Dołącz do kolejnej edycji.

AKTYWNI BŁĘKITNI – SZKOŁA PRZYJAZNA WODZIE! Dołącz do kolejnej edycji.

W dobie postępujących zmian klimatycznych edukacja wodna jest koniecznością, ponieważ nasze codzienne przyzwyczajenia wpływają na stan wód i środowisko zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Przyszłość zależy od nas! Właśnie dlatego w 2019 roku Wody Polskie stworzyły bezpłatny program dla szkół podstawowych pn.  Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie.

Nasze działania edukacyjne kierujemy do najmłodszych, bo to właśnie w dzieciństwie silnie kształtują się nasze nawyki. Od umiejętności racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi oraz odpowiedzialnych postaw środowiskowych zależy ilość i jakość zasobów wodnych jakimi dysponujemy obecnie, a także jakimi będą dysponować w przyszłości kolejne pokolenia.

W ramach programu Aktywni Błękitni organizujemy bezpłatne:

  • Lekcje w szkołach z ekspertami Wód Polskich – podczas których opowiadamy o tym czym jest woda, jak odpowiedzialnie gospodarować tym bezcennym zasobem, a także upowszechniamy wiedzę na temat ochrony przeciwpowodziowej i zapobiegania skutkom suszy
  • Dostęp do bezpłatnych materiałów dydaktycznych – opracowanych przez ekspertów Wód Polskich takich jak np. scenariusze lekcji, prezentacje czy ciekawe filmy o wodzie – na podstawie których nauczyciele mogą indywidualnie prowadzić zajęcia.
  • Ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy – prowadzone we współpracy z naszymi partnerami – WOPR, Strażą Pożarną, Policją i Ratownictwem Medycznym
  • Pikniki edukacyjne – podczas których uczestnicy mogą zobaczyć z bliska sprzęt, z którego na co dzień korzysta Policja lub Straż Pożarna – wozy strażackie, karetki, samochody policyjne czy motorówki i uczyć się bawiąc.
  • Zwiedzanie obiektów hydrotechnicznych i lodołamaczy Wód Polskich – W ten sposób pokazujemy w praktyce na czym polega nowoczesne zarządzanie gospodarką wodną. Zwiedzającym udostępniamy zarówno nowoczesne inwestycje spełniające wymogi środowiskowe, ale też piękne, zabytkowe i nadal funkcjonujące obiekty, które są naszym dziedzictwem kulturowym

Dzięki udziałowi w programie Aktywni Błękitni uczniowie zyskują umiejętność racjonalnego korzystania z zasobów wodnych i bezpiecznego zachowania nad wodą, kształtują w sobie odpowiedzialne postawy środowiskowe, a także zdobywają wiedzę na temat zabytków polskiej hydrotechniki. Każdego roku w programie uczestniczy kilkaset szkół podstawowych i kilkudziesięciu partnerów.

V edycja programu Aktywni Błękitni objęta została honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ogólnopolskim patronatem radiowym Polskiego Radia Dzieciom.

Zapraszamy dyrektorów i nauczycieli szkół do przesyłania zgłoszeń udziału w programie Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie.

Zapoznaj się z regulaminem i prześlij wypełniony formularz na adres regionalnego koordynatora programu.

Szczegółowe informacje oraz dane kontaktowe do koordynatorów programu zamieszczamy w zakładce Edukacja/Aktywni Błękitni.

 

28 listopada 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6895142