19 kwi Akcja Żonkile 2021. Program obchodów – 19 kwietnia
Uczcij 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Przyłącz się do organizowanej przez Muzeum akcji Żonkile: przypnij żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć, oglądaj wydarzenia, które przygotowano.
W tym roku wiele miejsca poświęcono walczącym w powstaniu kobietom. Organizatorzy opowiedzą o nich między innymi podczas filmowego oprowadzania “W sukience i w mundurze” czy dyskusji “Jakby wybuchło, to razem ze mną. I tyle”.
Paweł Szamburski i Joanna Halszka Sokołowska wykonają kołysanki ze zbiorów Moshe Beregowskiego i Zalmena Mlotka. Swoją historią podzieli się Krystyna Budnicka.
Wszystkie wydarzenia będą dostępne online – weź w nim udział niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz.
Program obchodów 19 kwietnia 2021:
- 8:00: premiery materiałów na kanale YouTube: słuchowisk na podstawie opowiadań: “Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej oraz “Historia z pewnej ulicy” Justyny Bednarek dla uczniów i uczennic klas 1-3 szkoły podstawowej, filmu „Będę pisać” dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej oraz filmu “Muranów – Dzielnica Północna” dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.
- 9:30 premiera filmu “Będę pisać” dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej.
- 11:00 premiera filmu “Muranów – Dzielnica Północna” dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.Filmy edukacyjne będą streamowane na profilu Centrum Edukacyjne oraz w serwisie YouTube.
- 12:00 transmisja na żywo spod pomnika Bohaterów Getta
O 12.00 w Warszawie na znak pamięci o wydarzeniach z kwietnia 1943 r. zostaną włączone syreny. - 15:00 “W sukience i mundurze”
filmowa opowieść o bojowniczkach autorstwa przewodniczki Katarzyny Jankowskiej. Streaming na Facebooku MuzeumPOLIN i w serwisie YouTube - 18:00 “Stawiam pomnik tym, którzy zginęli”
Rozmowa Krystyny Budnickiej i Mikołaja Grynberga. Streaming na Facebooku MuzeumPOLIN - 20:30 “Córki, matki, robotnice”
Koncert Pawła Szamburskiego i Joanny Halszki Sokołowskiej. Streaming na Facebooku Muzeum POLIN i w serwisie YouTube
Sprawdź, jak dołączyć do akcji Żonkile >>
W kwietniu POLIN przygotowało dla Was także inne wydarzenia wpisujące się w program obchodów rocznicy:
- 7 kwietnia Czytelnia POLIN: Jak rozmawiać z dziećmi o Zagładzie?
- 11 kwietnia Meet the family: Hillel Seidman – rozmowa o pisarzu i dziennikarzu prowadzącym archiwum Gminy Żydowskiej w Warszawie przed wojną, a następnie Judenratu w czasie okupacji nazistowskiej
- 14 kwietnia Czytelnia POLIN: Marek Gałęzowski. “Żydzi walczący o Polskę” – premierowe spotkanie wokół książki, która ukaże się 14 kwietnia
- 15 kwietnia Pragmatycy i wizjonerzy: Marek Edelman – rozmowa z osobami, które pracowały w zespole Marka Edelmana
- 20 kwietnia Wtorki dla nauczycieli – dr hab. Marcin Napiórkowski w wykładzie „Powstanie: klucz do polskiej mitologii narodowej”
- 22 kwietnia Żydowskie ABC: System gettowy, próba opisu – przyjrzymy się procesowi tworzenia i funkcjonowania gett na ziemiach okupowanych przez nazistowskie Niemcy
- 25 kwietnia debata Rola cywilnego oporu w powstaniu w getcie warszawskim. Rozmowa o znaczeniu cywilnego oporu przed i w trakcie powstania w kwietniu 1943 r.
Źródło: www.polin.pl
19 kwietnia 2021 r.