06 kwi Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile w tym roku online
Ósma edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, upamiętniającej 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin – odbędzie się online. Akcja została zainicjowana przez Muzeum w 2013 roku z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim, największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.
Żonkil stał się symbolem pamięci wydarzeń z getta w 1943 roku dzięki ostatniemu przywódcy zrywu Markowi Edelmanowi, który co roku składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznicę wybuchu powstania. Tego dnia wolontariusze rozdawali tysiące papierowych żonkili mieszkańcom Warszawy.
Ze względu na zagrożenie koronawirusem Muzeum przenosi akcję do internetu: na stronę muzeum POLIN oraz do mediów społecznościowych.
19 kwietnia wszyscy mogą wirtualnie włączyć się w akcję Żonkile. Na stronie muzeum dostępny jest szablon, dzięki któremu można samodzielnie wykonać i złożyć zgodnie ze wskazówkami z wideoinstrukcji. Organizatorzy zachęcają do zrobienia sobie zdjęcia z własnoręcznie przygotowanym żonkilem i umieszczenia ich w mediach społecznościowych z hasztagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile. Będzie również można korzystać z skorzystać z nakładek na zdjęcie profilowe na Facebooku lub udostępnić w mediach społecznościowych okolicznościową grafikę przygotowaną przez POLIN.
Konieczność zachowania dystansu społecznego nie wyklucza pozostawania we wspólnocie. Dzięki wspólnym działaniom wszyscy możemy być bliżej siebie i wpisać się w hasło towarzyszące akcji “Łączy nas pamięć”.
Opracowała: Agnieszka Miranowska
Fot. Pixabay