Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2021

Papierowy żółty kwiat- żonkil leżący na betonie

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2021

Już po raz dziewiąty Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Tegoroczna edycja jest szczególna, bo szczególne są pandemiczne okoliczności: działania odbędą się zarówno w terenie, jak i w Internecie.

W tym roku organizatorzy pragną nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.

Pamiętajmy o nich wszystkich w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przypnijmy papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach.  Szczegółowy program wydarzeń #online zostanie udostępniony wkrótce.

Jak dołączyć do akcji Żonkile? / Skąd pobrać rocznicowy żonkil?

Z powodu pandemii zdecydowano się nie rekrutować w tym roku nowych wolontariuszy, lecz skorzystać z pomocy tych, z którymi współpracują na co dzień. To oni w poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r. będą rozdawać żonkile przy stacjach metra: Politechnika, Centrum, Świętokrzyska, Ratusz Arsenał oraz dworcach Centralnym i Wileńskim.

Żonkile będzie można także pobrać z rocznicowych słupów – ich dokładne lokalizacje podamy niebawem. Każdy słup będzie wyposażony w płyn do dezynfekcji rąk.

Dzięki częściowej przeprowadzce do Internetu tegoroczne Żonkile mają szanse przekroczyć granice Warszawy, a nawet Polski. By wziąć udział w akcji, nie musicie wychodzić z domu:

  • Wystarczy, że pobierzecie szablon ze strony, wydrukujecie go i złożycie (pomoże w tym wideoinstrukcja)
  • Możecie zaangażować się w akcję poprzez dodanie nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku. Nakładka będzie dostępna wkrótce
  • Komplety żonkilowych naklejek znajdziecie w wydaniach: Tygodnika Powszechnego (14 kwietnia 2021 r.) oraz w Stołecznej Gazety Wyborczej (16 kwietnia 2021 r.)
  • Możecie również podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką, która zostanie opublikowana 19 kwietnia 2021 r. na profilach Muzeum POLIN w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter. Pamiętajcie o hasztagach: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile
  • Możecie także wydrukować specjalną rocznicową grafikę i powiesić ją w widocznym miejscu, na przykład w oknie. Grafika jest dostępna w PDF do pobrania.

 

Organizator zachęca Was do publikowania zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych. Nie zapomnijcie o hashtagach: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile, a także o oznaczeniu profilu @polinmuseum.

Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

 10 marca 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7254639

Skip to content