Spotkania z muzyką dla dzieci na 22. Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja

Spotkania z muzyką dla dzieci na 22. Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja

W dniach 16-19 maja odbędzie się 22. Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Po raz pierwszy w historii imprezy zaplanowano spotkania z muzyką ludową oraz warsztaty reporterskie dla najmłodszych słuchaczy. Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, a dokładnie foyer i studio nagraniowe S-3, pełne będzie atrakcji, które Radiowe Centrum Kultury Ludowej przygotowało wspólnie z Polskim Radiem Dzieciom. Na zajęcia dla dzieci wstęp jest wolny.  

W piątek 17 maja i sobotę 18 maja w godz. 16.00-17.00 dziennikarz Radiowego Centrum Kultury Ludowej, etnomuzykolog, instrumentalista i kompozytor Piotr Dorosz opowie najmłodszym o tradycyjnych instrumentach, dawnej wiejskiej muzyce i codziennym życiu na wsi. Dzieci zapoznają się z harmonią pedałową, fujarkami, dwojnicą, ligawkami, kukułką huculską, glinianymi ptaszkami, a nawet indiańskimi instrumentami perkusyjnymi. Będzie też okazja nauczyć się oberka i polki. A po tych wszystkich wrażeniach, dla odpoczynku, nasza redakcyjna koleżanka Patrycja Zisch przeczyta maluchom ludowe baśnie z Polski i ze świata.

W piątek, między godz. 18.30 a 19.30, w studiu S-3 na młodych słuchaczy czekać będą legendarni muzycy góralscy – Józef Broda Official i Krzysztof Trebunia-Tutka. Przybliżą oni tajniki muzyki beskidzkiej i podhalańskiej, przedstawią unikalne, góralskie instrumenty muzyczne, opowiedzą wciągające historie o świecie gór oraz zaproszą do wspólnego śpiewania tradycyjnych pieśni.

Z kolei Julia Rozbiecka – niestrudzona reporterka Polskiego Radia Dzieciom – poprowadzi warsztaty radiowe “Uczymy się słuchać”. W piątek 17 maja i sobotę 18 maja od godz. 16.00 dzieci będą mogły się przekonać, czy to łatwo być radiowym reporterem. Dostaną słuchawki na uszy i mikrofon do ręki. I – jeśli zechcą – same będą mogły nagrać wszystko, co dzieje się dookoła. Najmłodsi dowiedzą się też jak nagrywać i jak słuchać, żeby z dźwięku ułożyć ciekawe historie.

Oczywiście udział w warsztatach i zabawach mogą wziąć także rodzice. Jedną z atrakcji będzie też festiwalowa fotobudka, a zdjęcie to idealna pamiątka i dla małych, i dla dużych.

Hazelius Hedin ze Szwecji, Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou z Maroka i Saz’iso z Albanii to zagraniczni goście 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Największy w kraju festiwal prezentujący polską i światową muzykę folkową to nie tylko gwiazdy, ale także młodzi artyści. Podczas koncertu Muzyka Źródeł: Młoda Tradycja wystąpią cztery zespoły prezentujące twórczość swoich rodzinnych stron – Radomszczyzny, Wielkopolski, Podhala i regionu Lasowiackiego. Emocje zapewni Konkurs Muzyki Folkowej. Biorące w nim udział zespoły powalczą o najwyższe wyróżnienia, a muzykę ludową łączyć będą z takimi gatunkami, jak elektronika, pop, noise, eksperyment, hip-hop, jazz, muzyka improwizowana, klubowa, klezmerska i klasyczna. Wstęp na występy konkursowe jest wolny.

Festiwalowe koncerty transmitowane będą na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz na festiwalowym facebooku https://www.facebook.com/festiwalnowatradycja/ i stronie internetowej https://nowatradycja.polskieradio.pl.

Fot. Polskie Radio

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7343726

Skip to content