Jak chronić zasoby naturalne przed człowiekiem

Zawilce

Jak chronić zasoby naturalne przed człowiekiem

Wielu z nas lubi aktywnie spędzać czas wolny. Długi weekend majowy sprzyja rowerowym wycieczkom, długim spacerom, wyprawom w urokliwe i soczysto zielone miejsca poza miastem. W otoczeniu przyrody szukamy odpoczynku od miejskiego zgiełku i szumu. Jednak nasz wyjazd na „łono natury” może stać się przykrym doświadczeniem dla łąki, lasu,  nabrzeża, rzeki czy jeziora. Puszki, plastikowe torby i butelki, opakowania po żywności, jednorazowe sztućce i inne odpady generują sterty śmieci, świadczące o naszej kulturze i świadomości ekologicznej.

Plastik nie jest materiałem, który rozkłada się szybko – potrzeba na to co najmniej 450 lat, a może nawet całej wieczności. By więc nie obciążać ekosystemów i nie generować hałd śmieci, które będą zalegać kilka wieków, konieczna jest jak najszybsza redukcja zużywanego plastiku. Od 1950 roku na całym świecie wyprodukowano ponad 9 miliardów ton plastiku. Z tego aż prawie 7 miliardów ton trafiło na śmietnik.

Każdego roku na świecie zużywa się  1 000 000 000 000 plastikowych toreb. Co minutę na świecie sprzedaje się niemal 1 000 000 plastikowych butelek z napojami. Każdego roku do mórz i oceanów trafia 9 000 000 ton plastikowych śmieci. Na całym świecie tylko 18% wszystkich plastików podlega recyclingowi (http://mediapl-ngc.natgeotv.com/44280-planeta-albo-plastik-kanal-national-geographic-walczy-z-zanieczyszczeniem-srodowiska).

UWAŻNIE SEGREGUJ ŚMIECI, UNIKAJ PLASTIKOWYCH OPAKOWAŃ,
DBAJ O ŚRODOWISKO NATURALNE

Edukacja ekologiczna nie zna granic, realizując szkolne zadania w tym obszarze warto skorzystać z dofinansowania WFOŚi GW w Toruniu:
https://wfosigw.torun.pl/strona-362-edukacja_ekologiczna_2019.html w ramach Programu Priorytetowego Edukacja Ekologiczna 2019-2020

Celem programu jest m.in.:

  • podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa województwa kujawsko-pomorskiego,
  • kształtowanie właściwych postaw człowieka wobec środowiska przez edukację,
  • informowanie i promocja w dziedzinie ochrony środowiska,
  • stworzenie mechanizmów finansowania projektów mających za zadanie zwiększyć zaangażowanie społeczeństwa w ochronę i kształtowanie środowiska oraz zrównoważony rozwój.

 

Od 15.02.2019 r. do 30.11.2019 r. można otrzymać m.in. dofinansowanie na nagrody w konkursach ekologicznych – np. fotograficznych, w ciągłym trybie naboru wniosków.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7341465

Skip to content