„Zawodowcy i hobbyści” – czyli malarskie, rysunkowe i graficzne opowieści o pracy

„Zawodowcy i hobbyści” – czyli malarskie, rysunkowe i graficzne opowieści o pracy

Tematem prezentowanych na wystawie malarstwa, rysunków i grafik jest praca, hobby, człowiek w ruchu, wykonujący czynności związane ze swoją pracą, zainteresowaniami. Staje się to pretekstem do ukazania postaci ludzkiej w różnych ujęciach. Wśród realizacji znalazły się liczne portrety. Skłania to młodych artystów do różnorodnych ujęć; en face, z profilu, półprofilu.

Ciekawym przykładem ujęcia frontalnego są grafiki z Ukrainy i Rosji ukazujące dumnie spoglądających na widzów marynarza i taksówkarza. Z kolei, kobiety ukazane profilem na pracy wykonanej pastelami olejnymi z Litwy pokazują, jak młody artysta poradził sobie z tym ujęciem oraz zbudowaniem całej kompozycji, w której zastosował perspektywę kulisową. Portrety muzyków z różnymi instrumentami, pochodzące z Czech, których nastoletni autorzy ukazali swoich modeli półprofilem, stanowią natomiast, znakomity przykład tego rodzaju ujęcia.

Oprócz portretów na wystawie znalazły się realizacje ukazujące pracę wykonywaną zespołowo. To skłoniło młodych twórców do pokazania całego otoczenia, które jest zależne od zawodu, wykonywanego hobby. I tak mamy realizacje pokazujące wnętrza, na przykład: fabryk, sklepów, warsztatów, pracowni artystycznych, szpitali, szkół oraz te rozgrywające się na zewnątrz; budowy, praca na roli, w ogrodzie, artyści podczas pracy w plenerze. W tej grupie prac na uwagę zasługują malarskie realizacje z Japonii cechujące się stonowaną, wysmakowaną gamą barwną i szczelnie zagospodarowanymi przestrzeniami. Na każdym skrawku kartki coś się rozgrywa, wciągając widza do skomplikowanego wnętrza.

Na wystawie nie zabrakło również prac, których bohaterami są artyści, adepci sztuki. Postacie ukazane są zarówno przy pracy w pracowni, plenerze, jak i pozujące majestatycznie z paletą, pędzlami. Na uwagę zasługują konserwatorzy pokazani przy pracy. Dwunastoletni autor z Cypru namalował ich na rusztowaniu, co pozwoliło na ukazanie sylwetek w różnym ujęciu.

Podczas oglądania wystawy ze ścian na widza spoglądać będą przedstawiciele różnych zawodów, pasji, czasami widz będzie obserwatorem wykonywanych przez nich czynności.

Czy te prace, które udało się zgromadzić na wystawie w filii Galerii to odzwierciedlenie dziecięcych marzeń dotyczących ich własnej przyszłości? Czy tylko kolejny temat na realizację i doskonalenie własnego warsztatu plastycznego? Na te pytania nie ma jednoznacznych odpowiedzi, ale zachęcamy do zobaczenia wystawy i podziwiania wysokiego poziomu plastycznego jej uczestników.

Czas trwania wystawy i miejsce: 3.04-30.04.2019, filia Galerii

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337762

Skip to content