06 lut „Korczak” partnerem międzynarodowego projektu
Z końcem minionego roku Kujawsko-Pomorski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Toruniu zakończył działania w ramach międzynarodowego, polsko-gruzińskiego, projektu „Razem możemy więcej”, w którym KP SOSW był oficjalnym partnerem. Projekt realizowany był przez toruńską Fundację VERDA, a współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach programu „Polska Pomoc Rozwojowa 2018” oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „RITA – przemiany w regionie”, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Pozostali partnerzy „Razem możemy więcej” to, po stronie polskiej, Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ARKADIA oraz, po stronie gruzińskiej, Dzienne Centrum dla Dzieci Niepełnosprawnych NERGEBI i Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Osób z Niepełnosprawnościami HANGI, które znajdują się w mieście Zugdidi w północno-zachodniej części kraju.
Obszar działań, w które w ramach partnerstwa włączył się KP SOSW, dotyczył organizacji szkoleń dla strony gruzińskiej oraz przygotowania projektu i wyposażenia Dziennego Centrum NERGEBI w specjalistyczny sprzęt. Szkolenia dla nauczycieli z Gruzji odbywały się w toruńskiej placówce oraz na miejscu w Centrum NERGEBI, a prowadzili je doświadczeni nauczyciele – oligofrenopedagodzy z naszej placówki. Zakres szkoleń obejmował: logopedię, socjoterapię, muzykoterapię, terapię z elementami Integracji Sensorycznej, obsługę tablicy multimedialnej oraz metodykę pracy z małymi dziećmi z niepełnosprawnością. Gruzińscy goście z pomocą tłumaczy bardzo chętnie korzystali z polskich doświadczeń w pracy z dziećmi, dzieląc się niejednokrotnie swoimi. Podczas szkoleń wykorzystywano zasoby własne „Korczaka” – specjalistycznie wyposażone sale i gabinety terapii, które wzbudziły uznanie gości. Za zgodą dzieci i rodziców gruzińscy nauczyciele uczestniczyli również w codziennych zajęciach w szkole, mogąc na żywo obserwować prezentowane im metody pracy. Podobnie, choć w większym gronie, odbywały się szkolenia na miejscu w Gruzji, gdzie kursanci uczyli się jak korzystać z podarowanego z Polski dla Centrum NERGEBI sprzętu. Zanim jednak mogło się to stać, strona polska wyremontowała i wyposażyła gruzińską placówkę w specjalistyczne pomoce rehabilitacyjne i edukacyjne. Nad projektem i odpowiednim wyborem wyposażenia czuwali nauczyciele z KP SOSW. Wyremontowano i wyposażono trzy pomieszczenia: edukacyjną salę muzyczno-multimedialną, salę rehabilitacyjno-sensoryczną oraz gabinet terapii logopedycznej. Powstałe w Centrum NERGEBI możliwości pracy z dziećmi z niepełnosprawnością, zaskoczyły stronę gruzińską, dla której takie wyposażenie pozostawało jedynie w sferze marzeń. Efektem było ogromne wzruszenie dorosłych i radość w oczach gruzińskich dzieci.
Ponadto, dzięki wzajemnej gościnności oraz możliwościom, jakie niesie Internet, nawiązały się pomiędzy nauczycielami z Gruzji i Polski serdeczne kontakty, które, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej, będą, miejmy nadzieję, przynosiły obu stronom satysfakcję z poznania odmiennej kultury.
Dziękujemy Fundacji Verda za możliwość współpracy i zdobywania nowych doświadczeń podczas realizacji projektu „Razem możemy więcej”!
Tekst: Beata Lisiecka
Zdjęcia: Fundacja Verda
Fot. główna: Gruzińscy goście i polscy gospodarze podczas Dnia Rodziny w KP SOSW