O Bożym Narodzeniu i macierzyństwie w muzeach w Toruniu i Włocławku

O Bożym Narodzeniu i macierzyństwie w muzeach w Toruniu i Włocławku

Muzeum Etnograficzne w Toruniu i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zapraszają w piątek (30 listopada) na wernisaże wystaw związanych ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia oraz nierozerwalnym z nimi macierzyństwem.

Wystawa „Macierzyństwo od początku i bez końca. Antropologiczna opowieść” w toruńskim Muzeum Etnograficznym w sposób wieloaspektowy podejmuje zagadnienie rodzicielstwa. Prezentowany zbiór sztuki ludowej i nieprofesjonalnej ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu oraz sztuki współczesnej z uznanych kolekcji muzealnych i prywatnych, ma na celu ukazanie kulturowych zmian zachodzących w ujęciu tego tematu i przedstawienie go w szerokim kontekście społecznym. To spojrzenie dopełniają takie obiekty i nośniki jak fotografia, film, plakat, rejestracje teatralne, blogi internetowe, poradniki dla matek, wywiady, pamiątki prywatne. Ekspozycja będzie miejscem dyskursu na temat ideału matki, archetypów Ewy i Maryi (w tym fenomenu kultu maryjnego w Polsce), a także przemian ról społecznych warunkowanych płcią oraz biologicznego aspektu macierzyństwa wraz z ukazaniem codzienności matek. Ekspozycja jest pierwszą realizacją tematu macierzyństwa z użyciem tak różnorodnych środków i w tak wielowątkowy sposób w polskim wystawiennictwie etnograficznym. Podczas wernisażu będzie można usłyszeć ludowe kołysanki wykonywane na żywo. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Więcej na stronie muzeum.

W gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przy ul. Zamczej 10/12 od piątku będzie można oglądać wystawę „Gdy śliczna Panna… Boże Narodzenie w malarstwie, grafice i rysunku od XVI do XXI w.”. Na ekspozycji wyjątkowy zbiór obrazów i rycin pochodzących ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Muzeum Diecezjalnego we Włocławku oraz prywatnych kolekcji prowadzi widza przez największą tajemnicę, jaką jest Wcielenie Syna Bożego. Początkiem narracji jest moment Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, końcem natomiast, pełne czułości i ciepła wizerunki Świętej Rodziny. Dzięki szerokiemu ujęciu zarówno czasowemu, jak i tematycznemu, ekspozycja pozwala na wczytanie się w wersety Pisma Świętego w ich plastycznym ujęciu, by zgłębić zarówno samą historię dzieciństwa Jezusa, jak też zmiany zachodzące w sztuce, mające wpływ na warstwę obrazową dzieł. Obrazy włoskich i niemieckich mistrzów, ryciny Albrehta Dürera, Rembrandta van Rijna, Ventury Salimbeniego czy na wskroś polskie spojrzenie Zofii Stryjeńskiej odzwierciedlają bardzo różne podejścia do tematów opisywanych w Ewangeliach św. Łukasza i św. Mateusza. Więcej na stronie muzeum.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty rodzinne zaplanowane na najbliższą niedzielę (2 grudnia). Podczas zajęć uczestnicy wysłuchają opowieści m.in. o tym, kiedy w Polsce pojawił się zwyczaj strojenia choinki, obdarowywania się prezentami oraz obejrzą prezentowane na ekspozycji dzieła przedstawiające Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie, ucieczkę Świętej Rodziny do Egiptu, Niepokalane Poczęcie i narodziny Jezusa Chrystusa. W części warsztatowej wykonają kartki świąteczne, wykorzystując technikę graficzną, jaką jest linoryt oraz tradycyjną kujawską ozdobę choinkową ze słomy, sznurka i bibuły. Więcej.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Plakat wystawy „Macierzyństwo od początku i bez końca. Antropologiczna opowieść” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337761

Skip to content