13 sie Rejestracja na konferencję “Near Space” rozpoczęta
22 września w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się trzecia edycja międzynarodowej konferencji stratosferycznej “Near Space”. To wyjątkowe spotkanie wszystkich miłośników badań kosmosu, zajmujących się nimi zawodowo i amatorsko.
– Nie ma takiej drugiej konferencji w Polsce. Spotykają się na niej profesjonaliści i amatorzy, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie kosmicznych projektów – mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. – Podczas tegorocznej edycji chcemy zrealizować projekt “#miniSAT2018”, który polega na wysłaniu przy pomocy balonu stratosferycznego doświadczeń przygotowanych przez uczniów oraz osoby indywidualne – dodaje.
Konferencja została dofinansowana przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki w ramach zgłoszonego przez toruńskie centrum nauki projektu “Citizen science close to space”. W spotkaniu będą uczestniczyli m.in. przedstawiciele czeskich, słowackich i węgierskich organizacji zajmujących się badaniami w przestrzeni stratosfery. Polskim partnerem jest Fundacja Copernicus Project.
W ramach konferencji zaplanowano warsztaty z udziałem przedstawicieli członków konsorcjum z państwa V4, starty misji stratosferycznych (przygotowane przez członków konsorcjum), minipiknik popularnonaukowy przed budynkiem CNMW, a także start misji stratosferycznych w ramach projektu #miniSAT2018, który polega na przygotowaniu eksperymentów przez osoby indywidualne, grupy zorganizowane i szkolne. Cały czas przyjmowane są zgłoszenia do udziału w tym projekcie. Kliknij i dołącz do kosmicznych badaczy.
W trakcie konferencji organizatorzy zamierzają przypomnieć historię “Gwiazdy Polski”, największego na świecie balonu stratosferycznego wielokrotnego użytku, który został zaprojektowany przez Polaków w 1938 roku.
Zgłoszenia do udziału w konferencji przyjmowane są na stronie internetowej: nearspace.pl. Językiem spotkania będzie jęz. angielski. Liczba miejsc ograniczona.