Wernisaż wystawy “95 lat Muzeum w Bydgoszczy. Nabytki”

95 lat Muzeum w Bydgoszczy

Wernisaż wystawy “95 lat Muzeum w Bydgoszczy. Nabytki”

W tym roku przypada 95. rocznica istnienia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Instytucja kultury powołana w mieście nad Brdą tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i powrocie Bydgoszczy do Macierzy, dnia 5 sierpnia 1923 roku, jako Muzeum Miejskie z siedzibą w kamienicy na Starym Rynku, posiada bogate tradycje gromadzenia zbiorów sięgające jeszcze czasów pruskich. Założenie w Bydgoszczy po 148 latach zaboru polskiej placówki muzealnej, gromadzącej i popularyzującej pamiątki związane z historią miasta i regionu oraz zabytki o znaczeniu ogólnopolskim i narodowym, było dla ówczesnych mieszkańców wydarzeniem o ogromnym znaczeniu. Rola Muzeum w kreowaniu tożsamości regionalnej i narodowej bydgoszczan oraz ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego, nie maleje do dnia dzisiejszego.

Z okazji jubileuszu Muzeum Okręgowego przygotowana zostanie wystawa pt. „95 lat Muzeum w Bydgoszczy. Nabytki”. Ekspozycja stanowi pokaz najcenniejszych i zarazem najciekawszych obiektów pozyskanych do zbiorów muzealnych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Prezentację tych wyjątkowych muzealiów uzupełniają i dodatkowo wzbogacają, specjalnie dobrane artefakty pochodzące z wcześniejszych darowizn, przekazów i zakupów, tworzące grupę reprezentatywną zabytków bydgoskiego Muzeum.

Na wystawie odbiorca będzie mógł zapoznać się z wszystkimi rodzajami i typami muzealiów, jakie gromadzi instytucja kultury, a także ze sposobami ich pozyskiwania. Obok bydgostiany, czyli zabytków związanych z miastem nad Brdą, pokazano także dawne fotografie, archiwalia, broń i militaria, elementy umundurowania, rzemiosło, rzemiosło artystyczne, ceramikę, falerystykę, numizmaty, zbiory archeologiczne, apteczne i muzyczne oraz kolekcje dzieł patrona Muzeum Leona Wyczółkowskiego, sztuki współczesnej i dizajnu, grafiki i rysunku, sztuki ludowej i nieprofesjonalnej. Poza tym, wyeksponowano obiekt, który w ostatnim czasie poddano kompleksowej konserwacji oraz publikacje będące w posiadaniu muzealnej Biblioteki.

Obchodzony jubileusz skłania do zaprezentowania także treści związanych z historią i rozwojem, powołanego w odrodzonym Państwie Polskim, Muzeum od założenia instytucji kultury do czasów współczesnych.

W ramach wystawy zostanie przygotowany również specjalny informator zawierający treści związane z dziejami bydgoskiego Muzeum i jego zasobem.

„Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości”, towarzyszącego logo Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

Miejsce ekspozycji: Spichrze nad Brdą przy ul. Grodzkiej 7-11
Czas trwania ekspozycji: 3 sierpnia – 14 października 2018 r.

Kuratorzy wystawy:
Ewa Sekuła-Tauer
Anna Nadolska
Dominika Raduńska-Pacholska

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7342559

Skip to content