Wystawa „Stanisław Brzęczkowski (1897-1955). Grafika”

Wystawa „Stanisław Brzęczkowski (1897-1955). Grafika”

Wystawa towarzyszy promocji książki Stanisław Brzęczkowski (1897-1955). Monografia. Katalog zbiorów, która odbędzie się 15 marca (czwartek), o godz. 17.00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Gościem specjalnym będzie Bogusław Brzęczkowski – syn artysty. Spotkaniu będzie towarzyszył koncert w wykonaniu młodzieży z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy.

 O artyście:

Stanisław Brzęczkowski znany jest przede wszystkim jako artysta grafik, projektant grafiki użytkowej i wydawniczej, a także doświadczony poligraf i pedagog, szczególnie zasłużony dla środowiska artystycznego Bydgoszczy, regionu kujawsko-pomorskiego i Pomorza. Twórczość i działalność artysty, znana i doceniana przez współczesnych, zaistniała w sztuce polskiej międzywojnia i powojennego dziesięciolecia, zapisała się także w historii nowoczesnej i współczesnej grafiki. Nagła śmierć artysty i ograniczony dostęp do spuścizny nie sprzyjały jednak funkcjonowaniu jego twórczości w grafice polskiej.

Obszerna spuścizna artystyczna, przechowywana w bydgoskim Muzeum, którą tworzą dary samego artysty (1953) oraz rodziny (1984), uzupełniona zakupami prac dokonywanymi przez Muzeum, stała się podstawą do przygotowania w 2005 roku reprezentatywnej wystawy monograficznej. Pozwoliła także na przygotowanie pierwszej monografii artysty i katalogu zbiorów, obejmującego wszystkie podejmowane przez twórcę dziedziny – grafikę artystyczną, grafikę użytkową, rysunek i ekslibris, a na marginesie także projektowanie przestrzenne i akwarelę.

Obecna prezentacja stanowi wybór 48 dzieł graficznych, powstałych w trzech etapach życia artysty, wyodrębnionych miejscem zamieszkania i twórczością. Umowne działy wystawy: Wolne Miasto Gdańsk i Pomorze (1920-1935), Międzywojenna Bydgoszcz i pobyt w Warszawie (1935-1944) oraz Powrót do Bydgoszczy (1945-1955) sygnalizują najważniejsze przemiany formalno-stylistyczne, tematyczne i warsztatowe w grafice Stanisława Brzęczkowskiego. Ukazują fascynację ekspresjonizmem, poszukiwania własnego stylu i odnalezienie indywidualnej drogi w latach socrealizmu. Przybliżają kreatywną osobowość artysty, eksperymentującego w zakresie graficznego warsztatu. Na ekspozycji nawiązaniem do monografii artysty jest zespół fotografii, a poszczególne kadry tworzą narracyjną opowieść o życiu artysty.

Kurator wystawy: Barbara Chojnacka

Wystawa w terminie: 15 marca – 22 kwietnia 2018, Galeria Sztuki Nowoczesnej (antresola)

Fot. główna: Stanisław Brzęczkowski w mieszkaniu – pracowni przy ul. Gdańskiej 17, ok. 1950, wł. rodziny

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7342540

Skip to content