„Środowe spotkania z historią wojskowości” – historia toruńskiego lotniska podczas II wojny światowej

Plakat informujący o wydarzeniu, w tle ściana z czerwonej cegły, na pierwszym planie napisy.

„Środowe spotkania z historią wojskowości” – historia toruńskiego lotniska podczas II wojny światowej

Muzeum Okręgowe w ToruniuMuzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”, które odbędzie się 27 listopada 2024 r. o godz. 17.30. Naszym gościem będzie pan Miłosz Rusiecki – pasjonat lotnictwa i autor książki „Lotnicze obiekty Torunia 1913–1945. Lotnisko Toruń-Bielany”. Opowie on o tym, co działo się na toruńskim lotnisku podczas II wojny światowej.

1 września 1939 r. na toruńskie lotnisko spadły pierwsze niemieckie bomby. Po spokojnym, mglistym poranku, niebo się przerzedziło i chwilę po południu zaczęły się dwa pierwsze naloty. Trzeci rozpoczął się około godziny 17:00. Pomimo strat w ludziach, infrastrukturze i sprzęcie naziemnym oraz znacznej dewastacji pola wzlotów, nie wstrzymano lotów patrolowych wykonywanych przez pilotów 4. Pułku Lotniczego. Nazajutrz niezwiązane bieżącymi zadaniami samoloty przemieściły się na lotnisko zapasowe, zaś pozostałe nadal patrolowały tereny na północ od miasta. W następnych dniach, po relokacji pozostałych maszyn, rozpoczęła się ewakuacja wyposażenia koszar i zabudowy lotniska. 7 września do miasta wkroczyli Niemcy…

Wszystkich chętnych, chcących poznać dalsze wojenne dzieje lotniska, a także zakupić wspomnianą książkę, zapraszamy w środę 27 listopada o godzinie 17:30 do Muzeum Twierdzy Toruń przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.

Wstęp wolny.

Miłosz Rusiecki – twardy toruński piernik, rocznik 1961, wnuk Władysława Żołnowskiego, pilota bombowego, poległego w 1941 r. w misji bojowej nad Francją. Z wykształcenia prawnik. Lotnictwem pasjonuje się właściwie od dzieciństwa, specjalizując się w tematyce historii śmigłowców. Środowisko pasjonatów lotniczych kojarzy go z fotografią. On sam jednak twierdzi, że nie jest to do końca prawdą. Wprawdzie w lotniczych wyprawach towarzyszy mu aparat, jednak sam nazywa go swoim obrazkowym notatnikiem. Wkłada w te zdjęcia sporo swojego lotniczego serca i lubi snuć wokół nich swoje lotnicze gawędy. Sporo pisze i publikuje, i właśnie tę formę aktywności dla lotnictwa uważa za najważniejszą. Od pewnego czasu odpowiada na „zaproszenie” toruńskich historii lotniczych, badając ich ślady i opisując je w swoich opracowaniach.

____

Realizacja zadania publicznego pt. „Historia Twierdzy Toruń” jest finansowana ze środków Ministra Obrony Narodowej.

____

Wydarzenie: „Środowe spotkania z historią wojskowości”

Termin: 27 listopada 2024 r., godz. 17.30

Gość spotkania: Miłosz Rusiecki

Miejsce: Muzeum Twierdzy Toruń

 

22 listopada 2024 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7339887

Skip to content