Z uważnością o autoagresji. Relacja z konferencji

Z uważnością o autoagresji. Relacja z konferencji

Temat “Autoagresja dzieci i młodzieży” spotkał się z dużym odzewem wśród pracowników szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych. Podczas konferencji wojewódzkiej, objętej honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, którą zorganizowaliśmy 4 listopada 2024 roku, mieliśmy możliwość przybliżyć uczestnikom to złożone zagadnienie. Wydarzenie odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim, przy współudziale Wydziału Zdrowia w Departamencie Spraw Społecznych i Zdrowia.

Przed konferencją zostały wręczone nagrody w konkursie organizowanym przez Wydział Zdowia – “Zdrowie psychiczne – wyraź je artystycznie”. Prace uczniów oceniało jury, w którego obradach brała udział konsultantka KPCEN Agnieszka Przybyszewska. Naczelnik Wydziału Zdrowia, Barbara Ptaszyńska otworzyła spotkanie dotyczące konkursu, a nagrody uczniom wręczali Elżbieta Piniewska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Marek Wojtkowski, członek zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Marcin Kurasz, zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia. Więcej na temat konkursu na www Urzędu Marszałkowskiego.

W części konferencyjnej wzięła udział Beata Sikorska, Kujawsko-Pomorska Wicekurator Oświaty, Barbara Ptaszyńska (Departament Spraw Społecznych i Zdrowia), Anna Fijałkowska (Departament Edukacji), Marta Humienna, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Toruniu i Jerzy Wiśniewski, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania w Toruniu NSZZ „Solidarność”.

Konferencję otworzył dyrektor KPCEN w Toruniu Sławomir Żebrowski – podkreślił, jak ważne są kwestie dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, mierzących się obecnie z trudnościami, których skala jest dużo większa niż kilka lat temu: doświadczenie izolacji zw. z pandemią, uwikłanie w świat technologii, kryzysy w relacjach, zagubienie we własnych emocjach.

Uczestnicy obrad – dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy szkolni, pracownicy Straży Miejskiej w Toruniu – mieli okazję wysłuchać trzech wystąpień: “Problem autoagresji oczami psychiatry dzieci i młodzieży” dr Katarzyny Wojciechowskiej (specjalisty psychiatrii dzieci i młodzieży, seksuologa, psychoterapeuty behawioralno-poznawczego, koordynatora Oddziału Klinicznego Psychiatrii Młodzieży Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu), “Ciało jako opowieść: zrozumienie autoagresji jako narracji wewnętrznego cierpienia” dr Marty Małeckiej (pedagoga, psychologa, psychoterapeuty psychodynamicznego, seksuologa, wykładowcy Uniwersytetu Merito WSB w Toruniu) i “Autoagresja wśród młodzieży – głos młodego pokolenia na temat zdrowia psychicznego” Pawła Książka (wiceprzewodniczącego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, prezesa koła naukowego Brevi Manu oraz studenta psychologii na Uniwersytecie Gdańskim).

Dwa pierwsze wystąpienia uzmysłowiły, jak złożonym problemem jest autoagresja – zjawisko to ma swój aspekt jawny, np. samookaleczanie oraz niejawny, obejmujący szereg działań autodestrukcyjnych, np. prowokujących otoczenie do negatywnych reakcji, przekonań godzących we własne poczucie wartości, ryzykownych zachowań (np. ucieczka w używki). Nauczyciel, pedagog dzięki swojej uważności i wiedzy na temat autoagresji może zaoferować uczniowi wspierającą rozmowę, uzmysłowić rodzicowi problem, a ten w efekcie skorzystać z pomocy specjalisty, która ma szansę przynieść wymierne efekty. Uzupełnieniem wykładów specjalistek w zakresie psychiatrii i psychoterapii był głos najmłodszego z prelegentów, który wyraźnie wskazywał, jak ważne jest dla młodych ludzi oparcie w nauczycielach – ich rozumiejąca, nieoceniająca obecność, edukacja w zakresie radzenia sobie z emocjami, dostępność pedagoga/psychologa szkolnego i dyskrecja.

Obrady podsumowała z ramienia KPCEN w Toruniu Dominika Wojtasińska zaznaczając, że najcenniejszym, co można dać drugiemu człowiekowi to uważna obecność i umiejętność słuchania – a te czynniki, wzmocnione wiedzą, dają szansę, że usłyszymy wołanie o pomoc – często nieme – na czas.

Relacje z konferencji w mediach: TVP 3 BydgoszczTV ToruńPolskie Radio PiK.

Fot. Anna Sawicka-Banaszkiewicz

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl

Organizacja: KPCEN w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7333320

Skip to content