19 lis Wizyta Minister Edukacji Barbary Nowackiej w województwie kujawsko-pomorskim
Wczoraj w Bydgoszczy Minister Edukacji Barbara Nowacka spotkała się z uczniami ze szkół z województwa kujawsko-pomorskiego w ramach zorganizowanego po raz szósty okrągłego stołu uczniowskiego. W spotkaniu uczestniczył również Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Paweł Olszewski.
Rozmowy z uczniami dotyczyły przyszłości polskiej szkoły, jej problemów, ale też oczekiwań. W głównej mierze temat dyskusji skupił się na kwestii cyberbezpieczeństwa w szkole.
Minister powiedziała uczniom o prowadzonych pracach nad reformą programową, a także o wprowadzeniu od przyszłego roku szkolnego dwóch nowych przedmiotów edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. Minister podkreśliła także to, że młodzi ludzi są włączani do rozmów na temat przyszłości polskiej edukacji.
– Chcąc przygotować reformę programową, niezbędne są szerokie konsultacje nie tylko z kadrą szkolną, ale także z młodzieżą. Dlatego dziś po raz szósty spotykamy się w ramach Okrągłego Stołu Uczniowskiego – mówiła.
Podczas konferencji prasowej Minister podkreśliła, że tematem przewodnim rozmów z uczniami w Bydgoszczy będzie edukacja cyfrowa i w dyskusji uczestniczy także wiceminister Paweł Olszewski, ponieważ wiele projektów realizowanych w MEN powstaje we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
– Przyjęta przez rząd Polityka Cyfrowej Transformacji Edukacji to przede wszystkim cyfryzacja szkół i odważne podejście do wykorzystania sztucznej inteligencji. Kluczowym elementem jest również wsparcie nauczycielek i nauczycieli, aby proces ten przebiegał płynnie i efektywnie – mówiła Minister Barbara Nowacka.
Polityka Cyfrowej Transformacji Edukacji jest dokumentem strategicznym, wyznacza ramy polityki państwa i działań, które są niezbędne do przeprowadzenia cyfrowej transformacji edukacji. Działania te są fundamentalne dla dalszego rozwoju edukacji cyfrowej w Polsce i gwarantują przygotowanie kolejnych pokoleń do funkcjonowania i życia w społeczeństwie w warunkach coraz bardziej rozwiniętej technologii.
Minister podkreśliła, że cyberbezpieczeństwo odgrywa kluczową rolę w edukacji młodzieży.
– Wirtualny świat pełen jest zagrożeń, takich jak fake newsy czy dezinformacja. Im wcześniej młodzi ludzie nauczą się, jak być odporni, jak weryfikować informacje i wyszukiwać rzetelne źródła, tym bardziej odpowiedzialnie będą uczestniczyć w życiu społecznym – powiedziała Barbara Nowacka.
Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem do nowego roku szkolnego do szkół przedmiotu – edukacja zdrowotna, którego jednym z komponentów będzie cyberhigiena.
– Nie wszyscy uczniowie mają świadomość zagrożeń i tutaj ogromną rolę ma szkoła. Edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa jest jednym z istotnych elementów ochrony i wzmocnienia zdrowia psychicznego uczniów – podkreśliła Minister.
Wiceminister Paweł Olszewski podkreślił z kolei współpracę obu ministerstw w obszarach takich jak cyfryzacja edukacji, organizacja szkoleń dla nauczycieli czy wyposażanie szkół w nowoczesny sprzęt.
– Dziś z młodzieżą porozmawiamy przede wszystkim o bezpieczeństwie w sieci, higienie cyfrowej oraz o potencjalnych zagrożeniach, z którymi mogą się spotkać – mówił podczas spotkania.
Podczas wizyty w Bydgoszczy, Minister Edukacji wręczyła również nagrody Pasjonaci. Wyróżnienia za wybitne zasługi na rzecz rozwijania uzdolnień uczniów, w sposób szczególny tych, którzy przy ich wsparciu osiągnęli sukcesy na polu olimpijskim o zasięgu ogólnopolskim lub międzynarodowym odebrało 4 nauczycieli i 3 nauczycielki z województwa kujawsko-pomorskiego.
Źródło: MEN
19 listopada 2024 r.