04 lis Dzieciństwo bez Przemocy
Bydgoszcz włącza się w kampanię „Dzieciństwo bez Przemocy”. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które będą trwały do 19 listopada br. Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci, 19 listopada (wtorek) Most Uniwersytecki oraz Barka Lemara zostaną podświetlone na czerwono.
Ogólnopolska Kampania Dzieciństwo bez Przemocy jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci. Akcja koncentruje się na uwrażliwianiu Polek i Polaków na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspieraniu w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowaniu idei uważnego rodzicielstwa i systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Według danych Fundacji 79% dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy, 32% dzieci doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej a 26 % nastolatków zostało wykorzystanych seksualnie bez kontaktu fizycznego, 8% – z kontaktem fizycznym.
Finał kampanii zaplanowano na 19 listopada (wtorek) podczas Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci wiele obiektów architektonicznych w całej Polsce rozświetli się na czerwono. W Bydgoszczy podświetlony zostanie most Uniwersytecki oraz Barka Lemara. Iluminacje zaplanowano o godz. 17:00. Czerwone światło ma symbolizować rozświetlenie „życia dzieciom doświadczającym krzywdzenia”.
Bydgoskie szkoły i placówki oświatowe również włączyły się do kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”. Organizowane są m.in. zajęcia edukacyjne w ramach godzin wychowawczych dot. szeroko rozumianego bezpieczeństwa, zajęcia które pomogą zgłębiać tematy relacji rówieśniczych, warsztaty dla rodziców dotyczące zapobiegania przemocy, udział nauczycieli i specjalistów w webinarach Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, publikowanie gazetek informujących o tym jak ważne jest zapewnienie dzieciom bezpiecznego dzieciństwa. Młodzież szkolna wraz z opiekunami uczestniczyć będzie m.in. w zajęciach online, które pomogą zgłębiać im tematy dotyczące relacji rówieśniczych, bezpieczeństwa w sieci oraz radzenia sobie z kryzysami psychicznymi. Placówki oraz bydgoskie szkoły które biorą udział w kampanii można znaleźć na wirtualnej mapie Polski na stronie www.dziecinstwobezprzemocy.pl.
Dlaczego warto wziąć udział w kampanii “Dzieciństwo bez Przemocy”?
Jak podaje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, co roku w Polsce umiera z powodu przemocy 30-40 dzieci. W ubiegłym miesiącu 2 studentki z UKW zorganizowały na Starym Rynku w Bydgoszczy Światełko dla Grzesia – 13 miesięcznego skatowanego chłopczyka, w którym uczestniczyło około 100 osób. Badania społeczne wskazują, że reagujemy na podejrzenie przemocy wobec dzieci. Jednak ok. 40 % świadków przemocy nic z tym nie robi, bo nie wie, jak zareagować lub uważa, że wychowanie to sprawa rodziców i każdemu czasem mogą puścić nerwy. W raporcie “Dzieci się liczą 2022” czytamy, że 41% dzieci w Polsce doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych -nie obcych, ale bliskich. – Kampanie edukacyjne nagłaśniają problem i upowszechniają dobre praktyki. Ważne są spotkania podnoszące kompetencje wychowawcze rodziców, ale wiemy, że przychodzą na nie tacy, którym zależy. Ważne jest, byśmy nie byli biernymi świadkami, bo podejrzenie przemocy można zgłosić anonimowo i zgłoszenie zostanie sprawdzone – mówią organizatorzy. Na stronie fundacji można przejść krótki kurs on-line reagowania na przemoc pt. “Nieobojętni”.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę na swojej stronie internetowej zamieściła szereg możliwych do wykorzystania w trakcie trwania kampanii pomysłów, wraz z opracowanymi materiałami edukacyjnymi dla placówek oświatowych i opiekuńczych, władz lokalnych i organizacji pozarządowych, firm i instytucji oraz osób prywatnych. Aby dołączyć do kampanii należy wypełnić formularz. W formularzu można zgłosić swoją inicjatywę edukacyjną i zobaczyć ją na mapie. Można zgłosić również obiekt, który zostanie podświetlony na czerwono w dniu 19 listopada o godz. 17:00.
Szczegóły na temat wydarzenia znajdują się na stronie internetowej organizatora dziecinstwobezprzemocy.pl. W zakładce „Wiedza” dostępne są webinary, lekcje online i scenariusze lekcji.
4 listopada 2024 r.