XIX Festiwal piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”

Mężczyzna z gitara na plakacie XIX Festiwalu Piosenek Jacka Kaczmarskiego.

XIX Festiwal piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”

Pięciolinia z nutami, które przemieniają się w ptaki. Napis: Otwarta Przestrzeń ŚwiatłowniaPrzed nami kolejna edycja Festiwalu Piosenek Jacka Kaczmarskiego.

Program:

sobota 28.09.2024 r., Otwarta Przestrzeń Światłownia (Bydgoszcz, ul. Św. Trójcy 15) – wstęp wolny

  • godz. 16.00 – konkurs
  1. Sławomir Dybowski – Piosenki Jacka Kaczmarskiego
  2. Dominika Sztonyk  – Pojedynek z Mistrzem
  3. Maciej Nowak  – Piosenki Jacka Kaczmarskiego
  4. Radek Fenger – Piosenki Jacka Kaczmarskiego
  5. Jan Szczęsny – Piosenki Jacka Kaczmarskiego
  6. Przemysław Grudziński – Piosenki Jacka Kaczmarskiego
  7. Andrzej Skowroński – Piosenki Jacka Kaczmarskiego
  8. Piotr Nowak – Pojedynek z Mistrzem
  9. Adrian Mateusz Wysocki – Piosenki Jacka Kaczmarskiego
  10. Jednoosobowa Formacja Artystyczna – Pojedynek z Mistrzem
  11. Dominika Dyngosz  – Piosenki Jacka Kaczmarskiego
  12. Piotr Kędziora – Pojedynek z Mistrzem
  13. Weronika Ważna – Pojedynek z Mistrzem
  14. Michał Jaworski – Piosenki Jacka Kaczmarskiego
  15. Julia Kuszkowska – Piosenki Jacka Kaczmarskiego
  16. Dawid Brzeski – Pojedynek z Mistrzem
  17. Sławomir Mrotek – Piosenki Jacka Kaczmarskiego
  18. Marcin Jaracz – Piosenki Jacka Kaczmarskiego

 

  • ok. godz. 19.00 – recital laureata XVIII FJK – Michał Jaworski

 

Michał Jaworski – artysta na stałe związany z Wrocławskim Salonem Jacka Kaczmarskiego, laureat wielu konkursów inspirowanych jego twórczością. Członek nowopowstałej formacji „Ze Sceny”, wykonującej piosenkę poetycką zaaranżowaną na wiele głosów, pianino, gitary i skrzypce.

Wykonawca szeroko pojętej piosenki literackiej – od utworów tria Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński, Wojciecha Młynarskiego i Stanisława Staszewskiego, przez pieśni bardów rosyjskich i czeskich, po repertuar amerykański (Waits, Cohen, Dylan, Simon i inni) – zarówno w polskich tłumaczeniach, jak i w oryginale. Akompaniuje sobie na gitarze klasycznej.

  • ok. godz. 20.00 – wytypowanie przez jury uczestników Koncertu Laureatów
  • niedziela 29.09.2024, Sala Manru, Opera Nova (Bydgoszcz, ul. Focha 5) – cegiełka na Fundację Światłownia 60 zł bilety.io/CBRI0
  • godz. 16.00 – Koncert Laureatów XIX Festiwalu Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”
  • godz. 17.30 – recital Roberta Kasprzyckiego z zespołem

 

Piosenką „Niebo do wynajęcia”, dotarł do ogromnego grona słuchaczy, zaś cały debiutancki album był skarbnicą piosenek, z których cześć trafiła do śpiewników, cześć zaś do dziś stanowi kanon polskiej piosenki poetyckiej. Po długiej przerwie, będącej nieustającą trasą koncertową, jesienią 2006 ukazał się „Światopodgląd”, którego premiera odbyła się na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia – tam zresztą, w Radiowej Trójce, usłyszeć można Roberta najczęściej.

Jesienią 2007 roku nakładem Polskiego Radia Kraków ukazały się „Piosenki i Nie” – “wielopak wielofunkcyjny”, będący zarazem tomikiem wierszy, śpiewnikiem oraz okładką płyty stanowiącej zapis koncertu zarejestrowanego w studiu krakowskiego Radia. Dziesięć lat później nakładem Dalmafonu ukazała się reedycja tej płyty – wydanej oddzielnie, jako osobne wydawnictwo płytowe.
Jesienią roku 2014 trafiło do słuchaczy „Cztery” – pełne świetnie zagranych i zaśpiewanych piosenek „dla dorosłych”. Po raz kolejny można było dostrzec, że Kasprzycki potrafi czytać wiersze i między wierszami, że potrafi pisać gęsto i ciemno, lekko i śpiewnie. Wśród piosenek wyróżniały się “Trzymaj się wiatru, kochana”, “Martin Eden”, “Jak ocean” oraz “Rozmarynowa”, jednak również reszta albumu zawierała bardzo spójny, liryczno-rockowy repertuar. Wiosną roku 2021 pojawiła się płyta “Gdy późno w noc”, będąca autorską próbą zmierzenia się z poezją Marszałka Rydza-Śmigłego. Próbą, jak się zdaje udaną, gdyż wiersze napisane w latach II wojny uzyskały spójne brzmienie, a ich ciemny nastrój doskonale pasował do atmosfery lockdownu, który skuł wówczas lodem cały świat. 17 grudnia 2021 miała premierę “Mała Łazienkowa”, (DALMAFON, 2021) płyta liryczna, nostalgiczna, nagrana w intymnym składzie głos/gitara, płyta będąca powrotem do lat spędzonych w wielkopolskim Śremie przy ulicy Małej Łazienkowej – do miejsc, postaci, języka i Arkadii dzieciństwa.

Jednak żeby złamać ów banalny obrazek krakowskiego poety, na jego styl składają się także nieczułostkowa wrażliwość, sarkastyczny ogląd świata oraz autoironiczne poczucie humoru. Dał się zatem poznać Kasprzycki także jako autor tekstów w wersji „dla Przyjaciół”: Marka Dyjaka, Janusza Radka, Michała Łanuszka, jak i dla Artystów Piwnicy Pod Baranami: Jacka Wójcickiego, Szymona Zychowicza, Doroty Ślęzak czy Ewy Wnuk. W muzyce Kasprzyckiego odnaleźć można ślady wielu inspiracji: „Niebo do wynajęcia” było mieszanką flamenco, popu, jazzu, bossanowy i folka, „Światopogląd” – popisem rockowej energii, „Piosenki i Nie” – znakomitym nawiązaniem do tradycji klasycznej ballady, „Cztery” zaś połączeniem poetyckiej i rockowej wrażliwości – zresztą to właśnie wielojęzyczność i szerokie spektrum zainteresowań określają jego styl muzyczny i tworzą dla tekstów smakowitą oprawę.

Prawdziwą moc Kasprzyckiego oddają jednak koncerty – to w kontakcie z publicznością najpełniej emanuje charakterystyczną charyzmą, a niespożyta energia, feeling i poczucie humoru, sprawiają, że kontakt z widzami jest zarazem natychmiastowy i długofalowy – kto bowiem był raz na koncercie Kasprzyckiego niemal zawsze wraca, i nie ma znaczenia, czy chodzi o koncerty solowe, czy z bandem – Kasprzycki zawsze gra na sto procent, a melanż słownej woltyżerki, muzycznych żartów, inteligentnych prowokacji, zabaw z publicznością i solidnego grania, sprawiają, że jego koncerty stają się naprawdę niezapomnianym przeżyciem. Zagrał ponad 1500 koncertów: solo, konno i pieszo, z bandem, z big-bandem, na festiwalach piosenki autorskiej, poetyckiej, na festiwalach folkowych (Colors of Ostrava), rockowych (Węgorzewo Rock Festiwal, Woodstock) a nawet festiwalach muzyki współczesnej (Sacrum Profanum). Pisze, gra, śpiewa, komponuje, nie zamierza przestać.

Robert Kasprzycki Band akustycznie (Robert Kasprzycki (wokal, gitary), Max Szelęgiewicz – (gitary) i Krzysztof Wyrwa (bas) , Adam Zadora – instr.perkusyjne.

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zadanie dofinansowane przez Miasto Bydgoszcz.

Źródło: swiatlownia.eu

24 września 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337761

Skip to content