4. Ogólnopolski Konkurs Historyczny dla młodzieży “Katyń 2024”

Kolaż czarno-białych fragmentów portretów i logo konkursu "Katyń - ocalić od zapomnienia".

4. Ogólnopolski Konkurs Historyczny dla młodzieży “Katyń 2024”

Tarcza z symbolem drzewa na tle barw narodowych i rokiem 1940 w logo konkursu "Katyń... ocalić od zapomnienia.Stowarzyszenie Parafiada organizuje 4. Ogólnopolski Konkurs Historyczny dla młodzieży pn. „Katyń 2024”.

Realizacja Konkursu przyczyni się do przygotowania młodych osób do obchodów 85. rocznicy zbrodni katyńskiej w 2025 roku i zgodnie z Uchwałą Sejmu RP z dn. 24.07.2024 r. uhonorowania Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc.

Konkurs jest przeznaczony dla młodzieży wszelkich rodzajów szkół i placówek oświatowo-wychowawczych w wieku 13-18 lat.

Prace konkursowe będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa (P) i szkoły ponadpodstawowe (L) oraz 3 kategoriach tematycznych:

  1. Życie w cieniu Katynia (w formie prezentacji multimedialnej) – prezentacja w formacie pdf powinna ukazywać kobiety, które dotknął trudny los z powodu straty ojca, dziadka, męża, syna. Prezentacja powinna być opowieścią o wpływie zbrodni Katyńskiej na życie żon, matek, córek, wnuczek, o ich przeżyciach, cierpieniu i walce o prawdę;
  2. Czy tylko Katyń? – zbrodnie ludobójstwa w innym czasie i miejscu (rozprawka) – rozprawka o maksymalnej długości 3 stron A4 czcionką Times New Roman 12 z odstępem 1,5 pomiędzy wierszami w pliku otwartym / word;
  3. Nie tylko Lewandowska – kobiety Katynia – tableau (tablica pamięci kobiety / kobiet zamordowanych przez NKWD w 1940 r. (Kobiety Katynia) – praca plastyczna wielkości plakatu B2 (przygotowana do druku w formacie pdf) z wykorzystaniem materiału tekstowego (krótki rys biograficzny – kogo dotyczy tableau?) i dowolnych technik plastycznych wraz z metryczką pracy na tylnej stronie pracy.

 

Prace konkursowe oceniać będzie Jury złożone z uznanych ekspertów – historyków, a autorzy najwyżej ocenionych prac konkursowych zostaną zaproszeni do udziału w Konferencji Młodych Historyków, podczas której będą mieli okazję przedstawić publicznie swoje prace. Najlepsze prace (prezentacje i rozprawki) zostaną opublikowane na naszej stronie internetowej, a prace plastyczne eksponowane będą na wystawie. Laureaci otrzymają również statuetki, dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Gala Finałowa czyli Konferencja Młodych Historyków wraz z uroczystym rozdaniem nagród odbędzie się 26.X.2024 w Sali Konferencyjnej Muzeum Katyńskiego  w Warszawie.

Zachęcamy nauczycieli i rodziców do zapoznania się z Regulaminem Konkursu oraz zainteresowania przedsięwzięciem młodych pasjonatów historią i uzdolnionych uczniów do udziału w Konkursie, tak by mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności, podjęli wyzwanie indywidualnej pracy badawczej, a następnie ich publicznej prezentacji.

Kompletną dokumentację konkursową należy przesłać w wersji elektronicznej w terminie do dnia 11 października 2024 na adres: malgorzata.wlodarczyk@parafiada.pl

Linki

 

Źródło: katyn-pamietam.pl

4 września 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646000

Skip to content