Bohater literacki we współczesnych książkach dla dzieci i młodzieży

Okładka książki pt. "Enigma - wyścig z czasem" na plakacie seminarium i spotkania autorskiego.

Bohater literacki we współczesnych książkach dla dzieci i młodzieży

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy we współpracy z Wydawnictwem Literatura zaprasza bibliotekarzy szkolnych, nauczycieli oraz dzieci i młodzież do udziału w wyjątkowym spotkaniu, które odbędzie się w ramach epilogu Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci „LiterObrazki”.

Spotkanie zaplanowane jest na 11 września i będzie poświęcone tematyce bohatera literackiego.

W programie przewidziano 2 panele:

I panel, godz. 9:00 (osoby dorosłe)
Seminarium pt. „Bohater literacki we współczesnych książkach dla dzieci i młodzieży”, które ma na celu pogłębienie wiedzy i umiejętności w zakresie pracy z młodymi czytelnikami.

Program seminarium:

  • Premiera książki Enigma – wyścig z czasem. Tajna misja Mariana Rejewskiego;
  • Przegląd książek dla dzieci młodszych (seria „Poduszkowce”, seria „Z Parasolem”) pod kątem bohatera literackiego;
  • Przegląd nowości na wiek 9-12 lat;
  • Próba porównania bohaterów literackich z początku XX wieku z bohaterami współczesnych powieści;
  • Bohater czasu wojny (seria „wojny dorosłych – historie dzieci”);
  • Dla nastolatków – seria „Plus minus 16”; charakterystyka środowiska, w jakim dorastają powieściowi bohaterowie, problemy z jakimi się mierzą, niebezpieczeństwa, jakie na nich czyhają;
  • Scenariusze lekcji do  książek – GWO.

 

II panel, godz. 11:00 (dorośli i dzieci)
Spotkanie autorskie z Katarzyną Ziemnicką, promujące najnowszą książkę pt. Enigma – wyścig z czasem. Tajna misja Mariana Rejewskiego, która jest fascynującą opowieścią o jednym z największych polskich kryptologów, przybliżającą młodym czytelnikom tematykę historii i matematyki w sposób pasjonujący i inspirujący.

Organizator zaprasza do aktywnego udziału i dyskusji na temat roli bohatera literackiego w kształtowaniu młodych umysłów oraz do poznania najnowszych trendów w literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Spotkanie będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, zdobycia nowych inspiracji do pracy.

Data: 11 września 2024 r., godzina:
9:00 – dorośli
11:00 – dorośli, dzieci, młodzież

Miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Stary Rynek 24.

Wymagane potwierdzenie swojego udziału do 7 września 2024 r. poprzez kontakt z Działem Promocji Biblioteki WiMBP: promocja@wimbp.bydgoszcz.pl lub 52 33-99-227.

Udział w seminarium jest bezpłatny.

Enigma – wyścig z czasem. Tajna misja Mariana Rejewskiego Katarzyny Ziemnickiej z serii Nieprzeciętni to opowieść o wybitnych Polakach. Przede wszystkim o Marianie Rejewskim, ale także o Jerzym Różyckim i Henryku Zygalskim. Złamali oni szyfr Enigmy (niemieckiej maszyny szyfrującej), co – zdaniem wielu ekspertów – pozwoliło skrócić drugą wojnę światową przynajmniej o dwa lata. Ich nazwiska ujawniono dopiero czterdzieści lat po tym osiągnięciu. Właśnie dlatego tak niewielu z nas zna nazwiska tych zasłużonych kryptologów. Praca kryptologów w czasie wojny była bardzo niebezpieczna, okupiona stresem i długoletnią rozłąką z rodzinami. Ich wiedza i umiejętności były tak ważne, że w obawie o życie wciąż musieli się przenosić – do Francji, Hiszpanii, Portugalii, a w końcu do Wielkiej Brytanii. Jeden z nich przypłacił pracę życiem.

Osiągnięcia trójki Polaków do dziś wykorzystywane są przez agencje rządowe. Dostęp do nich mają nieliczni. To, co dzieje się dzisiaj w Ukrainie, pokazuje, jak ogromną rolę pełnią szyfrowanie i pozyskiwanie informacji. Najważniejszy z kryptologów – Marian Rejewski – zaczął swoją przygodę z szyframi podczas studiów matematycznych na Uniwersytecie Poznańskim. To tam został skierowany na tajny kurs kryptologii. Od września 1932 roku zaczął pracować nad deszyfracją, by wraz z kolegami ze studiów opracować techniki umożliwiające regularne odczytywanie szyfrogramów z Enigmy.

Na pięć tygodni przed wybuchem wojny Rejewski zaprezentował przedstawicielom brytyjskiego i francuskiego wywiadu wojskowego sposób deszyfrowania i kopię Enigmy.

Enigma… to także historia przedmiotu – drewnianej skrzynki ważącej trzynaście kilogramów, czegoś w rodzaju maszyny do pisania. Brzmi niepozornie, ale Enigma – najważniejsza maszyna szyfrująca używana przez hitlerowskie Niemcy – posiadała niewyobrażalnie dużą liczbę kombinacji szyfrowych. Większą od liczby atomów we Wszechświecie. A jednak znalazł się ktoś, kto złamał jej szyfr…

Do książki dołączony został spis wybitnych polskich łamaczy szyfrów, a także informacje o tym, jakie były pierwsze maszyny szyfrujące przed Enigmą i jak zbudowana jest i działa Enigma.

Źródło: WiMBP

2 września 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7263657

Skip to content