Filharmonia pod gwiazdami

Fragment budynku filharmonii oraz koncert plenerowy z publicznością.

Filharmonia pod gwiazdami

Filharmonia Pomorska zaprasza na plenerowy koncert pod gwiazdami. Wystąpi Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis. Plenerowy wieczór z muzyką zaplanowano na piątek 23 sierpnia (godz. 20) na placu Krzysztofa Pendereckiego. W sobotę (24.08) natomiast zapraszamy na koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej.

Koncerty plenerowe odbywające się przed gmachem Filharmonii Pomorskiej organizowane są od 2021 roku. Cieszą się ogromną popularnością. Podczas dwóch wieczorów zaprezentują się zespoły artystyczne FP – Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis i Orkiestra Symfoniczna FP. Zaplanowany koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis stanowi preludium do 62. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego KONTRASTY, który rozpocznie się w połowie września. Pod gwieździstym, letnim niebem zabrzmią popularne arie, duety i uwertury z oper Wolfganga Amadeusa Mozarta. Wystąpią: Jakub Chrenowicz (dyrygent), Aleksandra Olczyk (sopran), Maria Jaskulska-Chrenowicz (sopran), Makary Pihura (baryton) oraz Maciej Puto (prowadzenie). Koncert odbędzie się w piątek, 23 sierpnia o  godz. 20:00, bilety dostępne TUTAJ. W części wydzielonej na widownię zasiadają melomani którzy kupili bilety, natomiast wokół placu, przy fontannach, na terenie parku na prywatnych krzesełkach i kocach mogą rozsiąść się chętni słuchacze.

W sobotę (24.08) o godz. 20:00 zapraszamy na koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. „Carmina burana” to jedno z najpopularniejszych dzieł wokalno-instrumentalnych ostatniego wieku. Do jego prezentacji wymagana jest ogromna obsada wykonawcza, duża orkiestra, soliści i chóry. Dzieło powstało w dość niecodzienny sposób. W Wielki Czwartek 1934 roku Carl Orff otrzymał antologię średniowiecznej poezji zawierającej około dwustu dawnych pieśni i utworów poetyckich. Orff zachwycił się otrzymaną kolekcją, akcentując „zaraźliwą rytmikę i żywiołowość wierszy, jak i muzyczność języka łacińskiego z jego szerokim wykorzystaniem samogłosek”. Owa muzyczność tekstu pomogła później w pracy kompozytorskiej Orffa: „Całość była gotowa w przeciągu kilku tygodni. Utwór składa się z dwudziestu pięciu ustępów domkniętych z obu stron najpopularniejszą częścią chóralną „O Fortuna” – zapierającą dech w piersiach inwokacją do losu i szczęścia.

Informacja i fot: www.bydgoszcz.pl

22 sierpnia 2024 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337762

Skip to content