„Szczególne przypadki trzech plakatów społecznych z 1981 i 1989 roku” – wykład Jerzego Brukwickiego

„Szczególne przypadki trzech plakatów społecznych z 1981 i 1989 roku” – wykład Jerzego Brukwickiego

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku logotypMuzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na wykład Jerzego Brukwickiego pt. „Szczególne przypadki trzech plakatów społecznych z 1981 i 1989 roku”, który odbędzie się we wtorek 4 czerwca 2024 r. o godzinie 17.00 w Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19.

Prowadzący wykład poruszy kwestię roli i znaczenia sztuki w życiu społecznym. Osadzony w terminie rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku i prezentowanej w bydgoskiej Galerii Miejskiej BWA wystawy „Włocławki” (zrealizowanej z kolekcji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku) przypomina o wyjątkowych wydarzeniach związanych z trzema plakatami: dwoma z roku 1981, trzecim wydanym osiem lat później. Pierwszy – zaprojektowany przez Cezarego Zubera, znakomitego artystę zajmującego się sztuką szkła, metaforycznie przedstawia sytuację PRL-u po wielu latach rządów komunistów u progu przemian społecznych i politycznych wywołanych robotniczymi strajkami w sierpniu 1980 i powstaniem NSZZ „Solidarność”. Stał się obiektem manipulacji politycznej ówczesnej propagandy. Drugi, autorstwa Katarzyny Dobrowolskiej, gdańskiej artystki – wydrukowany z okazji I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” – został również zmanipulowany i przekłamany przez „nieznanych” sprawców. Trzeci – „W samo południe 4 sierpnia 1989”, autorstwa studenta warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Tomasza Sarneckiego, stał się symbolem sukcesu polskiego społeczeństwa w długotrwałej walce opozycji demokratycznej o zmiany polityczne i ustrojowe, nowy ład społeczny i gospodarczy w kraju. W plakacie zawarta jest bardzo ciekawa historia rodzinna Sarneckich. W 1999 r. londyńskie Victoria & Albert Museum uznało dzieło Tomasza Sarneckiego za jeden ze stu najważniejszych plakatów XX w.

Jerzy Brukwicki (1945) – krytyk sztuki, kurator wystaw, dziennikarz. Wieloletni szef warszawskiej Galerii Krytyków Pokaz. W latach 80. autor kilkudziesięciu wystaw niezależnych, m.in. Polska Pieta, Czas smutku, czas nadziei, Obecność, Przeciw złu, przeciw przemocy Rocznice, plakatów „Solidarności”; redaktor i wydawca pisma o kulturze niezależnej „Wybór”, redaktor podziemnego tygodnika społecznego „Przegląd Wiadomości Agencyjnych” (PWA), współpracownik wydawnictw NOWA, Przedświt, Pokolenie. Zrealizował wiele wystaw współczesnej sztuki polskiej w krajowych i zagranicznych muzeach i galeriach. Autor tekstów o sztuce i wydarzeniach artystycznych (m.in.: „Exit”, „LOT Kaleidoscope”, „Pokaz”, „Kunstmarkt”, „Polish Culture”, „Reklama”, „Rondo Europa”, „Spotkania z Warszawą”, Warszawski Informator Kulturalny, culture.pl, portalmini.eu)

Wstęp na spotkanie jest w cenie biletów (normalny – 12 zł, ulgowy – 8 zł)

Źródło: MZKiD

_

29 maja 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7343844

Skip to content