22 maj Prawa człowieka, kamera, akcja!
Dla uczczenia 75. rocznicy powstania Rady Europy oraz zwiększenia świadomości na temat roli i wpływu Rady Europy, zastępca sekretarza generalnego, Bjørn Berge, ogłosił konkurs fotograficzny i wideo zatytułowany “Prawa człowieka, kamera, akcja!”. Jest on skierowany do młodych ludzi i zachęca ich do korzystania ze smartfonów lub aparatów cyfrowych w celu przekazania kreatywnej wizji praw człowieka w Europie za pomocą zdjęcia lub krótkiego filmu.
Konkurs ma zaangażować młodych ludzi w budowanie Europy opartej na wspólnych wartościach. Uczestnicy powinni przedstawić, jaką rolę pełnią prawa człowieka w ich codziennym życiu, jak postrzegają prawa człowieka lub ich ochronę lub jak widzą przyszłość praw człowieka w Europie.
Praca konkursowa może być zgłoszona w formie fotografii, filmu lub zdjęcia/filmu wygenerowanego przez sztuczną inteligencję.
- W konkursie mogą wziąć udział młodzi (do 26 roku życia włącznie) nieprofesjonalni fotografowie i filmowcy, którzy są obywatelami lub rezydentami jednego z 46 państw członkowskich Rady Europy.
- Przedstawione tematy i przekazywane przesłania są związane z tematyką praw człowieka w Europie i najlepiej dotykają dziedzin, którymi zajmuje się Rada Europy.
- Udział w konkursie jest bezpłatny.
- Uczestnicy mogą przesłać więcej niż jedno zdjęcie lub film w każdej kategorii konkursowej.
- Każde zdjęcie lub film musi być zgodny z wymaganymi specyfikacjami technicznymi wyszczególnionymi poniżej i musi być opatrzony tytułem.
- Uczestnicy publikują swoje prace na Instagramie, oznaczając oficjalne konto Rady Europy na Instagramie (@councilofeurope) i używając unikalnych hashtagów #CoE75 ; #75CoECompetition ; #75CoECompetition_AI
- Wykorzystanie narzędzi lub technologii sztucznej inteligencji w produkcji zdjęcia lub filmu musi być wyraźnie zaznaczone za pomocą hashtagu #75CoECompetition_AI
- Uczestnicy muszą być wyłącznymi autorami swojej pracy.
- Uczestnicy muszą uzyskać odpowiednią zgodę od wszystkich osób występujących w ich pracy, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i przestrzegać wszelkich innych odpowiednich przepisów podczas tworzenia swoich zdjęć lub filmów.
- Zdjęcia lub filmy, które mogą w jakiejkolwiek formie lub w jakikolwiek sposób podważać wartości Rady Europy, zostaną zdyskwalifikowane.
- Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do wycofania zdjęcia lub filmu, jeśli istnieje jakikolwiek powód, aby sądzić, że uczestnik naruszył zasady konkursu.
- Uczestnicy zachowują prawa autorskie do swoich zgłoszeń. Biorąc udział w konkursie, zwycięzcy wyrażają zgodę na udzielenie Radzie Europy nieodpłatnej licencji na publikację i/lub prezentację zwycięskich prac w dowolnym formacie oraz na prezentowanie zwycięzców i ich wizerunków. Takie obrazy mogą być również wykorzystywane do promowania przyszłych wydarzeń, a także do celów podnoszenia świadomości na temat prac Rady Europy. Zwycięzcy wyrażają zgodę na zawarcie umowy licencyjnej z Radą w powyższych celach. Ilekroć RE wykorzystuje zwycięskie zdjęcia i filmy do zilustrowania materiałów Organizacji, zawsze wymienia się konkurs i nazwisko autora.
- Zgłoszenie zdjęcia do konkursu jest równoznaczne z wyrażeniem przez uczestników zgody na przestrzeganie regulaminu konkursu.
Kalendarium:
- 14 maja – 14 lipca 2024 r.: nadsyłanie zgłoszeń przez uczestników na Instagramie.
- 15 lipca – październik 2024 r.: wybór zwycięskich prac, kontakt ze zwycięzcami.
- 6-8 listopada 2024 r.: wizyta zwycięzców w Stasburgu na ogłoszeniu i wystawie zwycięskich zdjęć i filmów przy okazji Światowego Forum na rzecz Demokracji.
Selekcja
Jury złożone z uznanych specjalistów w dziedzinie praw człowieka, młodzieży oraz fotografii/sztuki, pod przewodnictwem ambasadora Andriusa Krivasa, stałego przedstawiciela Litwy przy Radzie Europy, wybierze zdobywców drugiego miejsca i zwycięzców w czterech kategoriach: “Najlepsze zdjęcie”, “Najlepszy film”, “Najlepszy obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję”, “Najlepsza rolka wygenerowana przez sztuczną inteligencję” zgodnie z kryteriami odnoszącymi się do trafności przekazywanego przekazu, kreatywności i jakości utworu fotograficznego lub wideo. Wszystkie obrazy i rolki wygenerowane przez sztuczną inteligencję będą również oceniane według kryteriów, takich jak realizm, nowość i różnorodność wygenerowanych obrazów w porównaniu z istniejącymi obrazami.
Nagrody
Czworo zwycięzców otrzyma dyplomy. Zostaną oni zaproszeni do Strasburga, aby wziąć udział w Światowym Forum na rzecz Demokracji. Mogą oni również zostać zaproszeni do udziału w innych wydarzeniach Rady Europy, zwłaszcza tych odbywających się w innych krajach europejskich, aby podzielić się swoimi doświadczeniami i wizją praw człowieka.
Rada Europy będzie mogła wykorzystać zwycięskie zdjęcia i filmy do stworzenia materiałów promujących Organizację zgodnie z umową licencyjną zawartą ze Zwycięzcami niniejszego konkursu. W takich przypadkach zostanie podane nazwisko autora i konkursu “Prawa człowieka: kamera, działanie!”.
Zwycięzcy umożliwią Radzie Europy wykorzystanie zwycięskich zdjęć i filmów do stworzenia materiałów promujących Organizację.
Uwaga na temat obrazów i rolek AI
Po raz pierwszy Rada Europy zaprasza młodych ludzi do wyrażania swojej kreatywności za pomocą narzędzi sztucznej inteligencji. W związku z tym dedykowana sekcja w ramach tego konkursu jest otwarta dla młodych uczestników, którzy chcą zaprezentować obrazy i filmy wygenerowane przez narzędzia i oprogramowanie AI. Ocena tych prac zostanie dokonana oddzielnie w porównaniu ze zdjęciami i filmami w standardowym formacie.
Obrazy i rolki generowane przez sztuczną inteligencję muszą odzwierciedlać kreatywność i oryginalność tematu oraz zdolność uczestników do odkrywania nowych elementów. Preferowane będą bardziej realistyczne lub trafne obrazy.
Specyfikacja techniczna
Zdjęcia i filmy w formacie cyfrowym można tworzyć za pomocą dowolnego aparatu lub smartfona.
Zdjęcia
•Format:
- Minimalny wymagany rozmiar obrazu to:
1080 x 1350 pikseli (portret)
1080 x 1080 pikseli (kwadrat) - Wszystkie obrazy zostaną przycięte do kwadratu w podglądzie kanału. Proszę mieć to na uwadze w swojej kompozycji.
- W celu zaprezentowania zwycięskich zdjęć autorzy zostaną poproszeni o dostarczenie tego samego obrazu o najwyższej jakości 4000 pikseli z rozdzielczością 300 dpi
• Obróbka końcowa:
- Dozwolona jest obróbka końcowa obrazów.
- Obejmuje to ogólne korekty ekspozycji, kontrastu, ściemniania, rozjaśniania, kadrowania, ostrości, redukcji szumów i tonacji.
- Dozwolone jest drobne czyszczenie obrazu, w tym usuwanie rozproszenia wstecznego, kurzu i zadrapań.
- Dozwolone są HDR, panoramy, focus stacking lub inne techniki obejmujące wiele zdjęć zrobionych w tym samym czasie i miejscu.
• Tytuły i elementy tekstowe:
- Tytuły zdjęć są dozwolone we wszystkich językach urzędowych państw członkowskich Rady Europy.
- Jeżeli został sporządzony w języku innym niż angielski lub francuski, w opisie stanowiska należy podać tłumaczenie tytułu w języku angielskim lub francuskim.
• Opis postu musi zawierać:
- Imię i nazwisko autora zdjęcia
- Znacznik oficjalnego konta Rady Europy na Instagramie @councilofeurope
- Tłumaczenie (jeśli zdjęcie zawiera tekst w języku innym niż angielski lub francuski)
- Oficjalne hasztagi:
Dla kategorii Zdjęcie:
#CoE75
#75CoECompetitionDla kategorii Zdjęcie (wygenerowane przez sztuczną inteligencję):
#CoE75
#75CoECompetition
#AIgenerated
Filmy
•Format:
- Minimalny wymagany rozmiar filmu to: 1080 x 1920 pikseli (format rolek)
•Długość:
- Do 40 sekund
• Zdjęcie na okładce:
- Publikując rolkę, użyj rozmiaru zdjęcia na okładkę.
- Zalecany rozmiar zdjęć w tle to 1080 x 1920 pikseli
• Produkcja wideo:
- Dokładny styl lub tryb filmów (tj. partycypacyjny, refleksyjny itp.) jest ustalany przez twórcę wideo. Jednak podstawowe przesłanie powinno być pozytywne, pełne nadziei i inspirujące.
- Filmy mogą być produkowane we wszystkich językach urzędowych państw członkowskich Rady Europy. Jeżeli jednak film został wyprodukowany w języku innym niż angielski lub francuski, w opisie wpisu należy zamieścić transkrypcję filmu w języku angielskim lub francuskim.
- W przypadku podkładu głosowego nagranego w języku lokalnym, filmy mogą mieć napisy w języku angielskim, francuskim lub w języku oryginalnym.
- Uczestnicy są zachęcani do zwiększania dostępności swoich filmów poprzez:
- Osadzanie napisów w ich filmie.
- Używanie języka migowego dla osób niesłyszących lub niedosłyszących jako uzupełnienie napisów.
• Opis postu musi zawierać:
- Imię i nazwisko autora filmu
- Znacznik oficjalnego konta Rady Europy na Instagramie @councilofeurope
- Tłumaczenie (jeśli film zawiera tekst w języku innym niż angielski lub francuski)
- Oficjalne hasztagi:
Dla kategorii wideo:
#CoE75
#75CoECompetitionDla kategorii wideo (wygenerowane przez sztuczną inteligencję):
#CoE75
#75CoECompetition
#AIgenerated
Źródło: Council of Europe
_
22 maja 2024 r.