Botanik zaprasza na wiosenny spacer

Aleja w parku, rabaty i drzewa.

Botanik zaprasza na wiosenny spacer

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - logo

Od początku kwietnia można wybrać się na spacer do zrewitalizowanego Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Ogród jest otwarty w dni powszednie w godz. 8:00-18:00, zaś w weekendy w godz. 10:00-18:00. To jedno z miejsc na mapie rekreacji i wypoczynku bydgoszczanek i bydgoszczan.

Ogród Botaniczny UKW przy ul. Niemcewicza to miejsce niezwykłe, mała „zielona oaza” w samym centrum miasta. W tym roku został on udostępniony spacerowiczom szybciej niż zazwyczaj. „Botanik” służy nie tylko celom naukowo-dydaktycznym uczelni ale jest także miejscem rekreacji i wypoczynku mieszkańców Bydgoszczy, szczególnie ze Śródmieścia, Bocianowa i Starego Miasta. To miejsce idealne na spacery – urokliwe alejki, mnóstwo ciekawych roślin, wiele akcji edukacyjnych. Jest to również miejsce warsztatów czy wydarzeń kulturalnych. Ogród uniwersytecki jest także jednym z przystanków bydgoskiej Pszczelej Ścieżki, czyli punktów na terenie miasta, w których ochrona pożytecznych zapylaczy i edukacja o nich stanowi jeden z głównych celów działalności, szczegóły.


Drewniany pomost w parku.

Kolekcje ogrodu liczą blisko 600 gatunków i odmian drzew i krzewów, rodzimych i obcych, odmian botanicznych (występujących w naturze) i ogrodowych (wyhodowanych odmian ozdobnych). Łącznie gatunków i odmian roślin jest ponad 1200. Na terenie „botanika” znajdują się  przyrodnicze ścieżki edukacyjne, np. „Drzewa polskie” z wieloma gatunkami drzew, m.in. jesionem, klonem, świerkiem, sosną, modrzewiem, jodłą, bukiem oraz topolą. Inne ścieżki to „Pomniki przyrody” i „Tajemnice ogrodu”. Pomniki przyrody są nie tylko bardzo cennymi świadkami historii Bydgoszczy, ale również edukatorami dla pokoleń mieszkanek i mieszkańców. Obecnie w Bydgoszczy mamy ponad sto pomników na terenie całego miasta. Na terenie Ogrodu Botanicznego UKW za pomnikowe uznano  dziesięć drzew – m.in. wiąz syberyjski, topola szara, leszczyna turecka, dąb burgundzki odm. wąskolistna, grusza polna, kłęk kanadyjski oraz kasztanowiec biały. Cyklicznie w Ogrodzie odbywają się zajęcia w ramach: Nocy Biologów, Bydgoskiego Festiwalu Nauki, Fascynującego Dnia Roślin, Dnia Pszczoły oraz koncerty i wydarzenia artystyczne w wyjątkowej scenerii Botanika.

 

Dwa kolorowe ptaki namalowane na ścianie budynku.

Kamienny mostek w parku.

Ławki w parku wokół rabatki.


Botanik w rozkwicie po rewitalizacji

Rewitalizacja ogrodu botanicznego trwała od kwietnia 2021 r. do końca ubiegłego roku. W „botaniku” pojawił się nowy, w pełni wyposażony budynek kulturalno-dydaktyczny dla wszystkich grup wiekowych. To miejsce, gdzie odbywają się zajęcia dla bydgoskich szkół. Obok znajduje się wiata „zielonej szkoły”, gdzie mogą odbywać się zajęcia edukacyjne. Wyremontowany został również drugi, biurowy budynek, w którym znalazła się mała 10-osobowa sala dydaktyczna. Tam również stanęła wiata „zielonej szkoły”. Wokół stawu oraz pasieki postawiono nowe ogrodzenie. Przy stawie powstał drewniany pomost. Czynne są wejścia od strony ulicy Niemcewicza oraz uczelni. Pojawią się również nowe tablice ścieżek edukacyjnych pt.: „Polskie drzewa leśne” i „Pomniki przyrody”. Teksty i grafika tablic dostosowane są dla osób słabowidzących. Przed otwarciem odnowione zostały chodniki, ławki oraz pergole.

Zielona historia
Historia ogrodu sięga roku 1930, kiedy otwarty został jako Szkolny Ogród Botaniczny. Po II wojnie światowej zyskał na powierzchni i znaczeniu, stając się Miejskim Ogrodem Botanicznym. Rozwój działalności naukowej pozwolił na włączenie ogrodu w 1951 roku do Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. W roku 1977 Instytut przeniósł swoje kolekcje do nowej lokalizacji, a dotychczasowy, tradycyjny bydgoski „botanik” został przekształcony w ogólnodostępny park miejski. Stopniowy powrót do dawnej świetności rozpoczął się od nadania ogrodowi statusu pomnika przyrody „Arboretum” w roku 1995. Przejęcie terenu przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w roku 1999 przyspieszyło pozytywne zmiany. Ich zwieńczeniem ma być rewitalizacja infrastruktury ogrodu oraz realizacja nowych projektów społecznych na jego terenie.

 

Fontanna w stawie.

Zieleń w ogrodzie botanicznym.

Kwitnące hiacynty.

Źródło: bydgoszcz.pl

_

17 kwietnia 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7344106

Skip to content