16 kwi Warsztaty astronomiczne – Astrobazy 2024
Teatr Baj Pomorski w Toruniu w dniach 11 i 12 kwietnia 2024 roku stał się centrum regionalnej astronomii. W miejscu, gdzie na co dzień gości kultura, tym razem miało miejsce spotkanie warsztatowe z koordynatorami regionalnych obserwatoriów astronomicznych Astrobaza Kopernik. Przedstawiono także przyszłe założenia współpracy w ramach nowo powstałego Centrum Edukacji Astronomicznej przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu. W obradach uczestniczył m.in. przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej Pan Kacper Lawera Dyrektor Departamentu Komunikacji, a na co dzień pasjonat astronomii.
Pierwszego dnia warsztatów w ramach sesji pt. „Astronomia w teatrze”, dzieci, a także nauczyciele koordynatorzy Astrobaz uczestniczyli w spektaklu pt. „Mała Urania – Kosmiczna Podróżniczka”. Wcześniej Sławomir Kopyść, członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego w imieniu Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego uhonorował przedstawicieli Rady Programowej Astrobaz za dotychczasową działalność na rzecz popularyzacji astronomii. Podziękowania otrzymali: Czesław Ficner, przewodniczący Rady Programowej Astrobaz, prof. Maciej Mikołajewski redaktor naczelny czasopisma “Urania – Postępy astronomii”, prof. Andrzej Kus, były szef Centrum Astronomii przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Piwnicach, Czesław Stawikowski, wieloletni wizytator kuratoryjny, organizator konkursów astrofizycznych, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz Piotr Majewski, popularyzator astronomii, autor audycji Radio Planet i Komet w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw. Następnie Małgorzata Sadowska-Rodziewicz wspólnie ze Sławomirem Kopyściem wręczyli akty powołania do Rady Programowej Centrum Edukacji Astronomicznej w Toruniu. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego desygnował do Rady prof. Macieja Mikołajewskiego, prof. Andrzeja Kusa, Czesława Stawikowskiego oraz Jarosława Przybyła, zastępcę dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji i Innowacji, jednocześnie kierownika Centrum Edukacji Astronomicznej w Toruniu. Następnie Zbigniew Lisowski, dyrektor Teatru Baj Pomorski opowiedział historię jego powstania i oprowadził uczestników warsztatów po zakamarkach zwykle niedostępnych widzom.
W sesji popołudniowej i wieczornej koordynatorzy Astrobaz odbyły się prelekcje m.in. o radioastronomii, astronomii dla najmłodszych. Obejrzano także reportaż z całkowitego zaćmienia Słońca w USA 8 kwietnia 2024 roku. Hity nieba gwieździstego w 2024 roku przedstawił Piotr Majewski z Radia Planet i Komet.
Drugi dzień warsztatów rozpoczęto od zwiedzenia Woli Zamkowej – miejsca, w którym docelowo mają się odbywać wydarzenia popularyzujące astronomię oraz cykliczne szkolenia koordynatorów Astrobaz. Uczestnicy warsztatów i goście zwiedzili m.in. Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży, które jest gospodarzem tego miejsca oraz niedawno otwarty Dom im. Heleny Grossówny, gwiazdy przedwojennego kina.
Przedstawiono koncepcję funkcjonowania Centrum Edukacji Astronomicznej.
– Chcielibyśmy, aby sieć Astrobaz realizowała jeden program. Wybraliśmy Radę Programową Centrum Edukacji Astronomicznej. To są profesorowie i osoby zaangażowane od lat i doświadczone, które skoordynują te działania. Astrobazy mają ułatwiać naukę młodym ludziom, chociaż niektórzy z nich osiągają sukcesy w konkursach astronomicznych, to cel programu jest inny. Pragniemy otworzyć nasze Astrobazy na współpracę międzynarodową. Naszym celem jest kształcenie dzieci, młodzieży, a także zachęcenie do poznania nauk ścisłych poprzez astronomię, która jest kluczem do pozostałych dziedzin. Widzimy, że poprzez Astrobazy ta matematyka, fizyka i inne nauki ścisłe są trochę łatwiejsze. Drugim plusem jest doświadczenie osób, które przeszły poprzez Astrobazy, a dziś osiągają sukcesy na arenie krajowej w różnych konkursach. Nie chodzi tylko o to, aby tworzyć kolejnych naukowców, lecz o zarażanie interdyscyplinarnością – mówił Jarosław Przybył, zastępca dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu.
W sesji popołudniowej przedstawiciel Fundacji Science Academy zaprezentował modele instrumentów, którymi posługiwał się sam Mikołaj Kopernik. Dr Krzysztof Czart, redaktor portalu Urania opisał ciekawą pozycję książkową Przewodnika Astronomicznego po Polsce.
Warsztaty zainaugurowały działalność Centrum Edukacji Astronomicznej, nowej instytucji będącej częścią Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu. Jest to instytucja kultury, której celem jest m.in. popularyzacja innowacji oraz budowanie regionalnej tożsamości oraz poczucia terytorialnej przynależności poprzez promocję Województwa Kujawsko-Pomorskiego jako regionu astronomicznego.
16 kwietnia 2024 r.