Propagandowe aspekty budowy Teatru Miejskiego w Toruniu (1904) i jego przebudowy w okresie II wojny światowej (1941/42)

Propagandowe aspekty budowy Teatru Miejskiego w Toruniu (1904) i jego przebudowy w okresie II wojny światowej (1941/42)

Książnica Kopernikańska - logo

W tym roku mija 120. rocznica budowy Teatru Miejskiego w Toruniu (obecnie Teatr im. Wilama Horzycy). Z tej okazji prof. Marek Podlasiak opowie w Książnicy Kopernikańskiej o propagandowych aspektach budowy toruńskiej sceny dramatycznej i jej przebudowy w latach 1941/42. Wykład odbędzie się 27 marca o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Prof. Podlasiak przedstawi polskie reakcje na budowę teatru, która była realizowana według projektu znanej wiedeńskiej firmy architektonicznej Fellner & Helmer. Miały być w nim prezentowane wyłącznie sztuki w języku niemieckim. Ten wymóg był warunkiem koniecznym, który umożliwiał finansowanie budowy toruńskiego teatru oraz subwencjonowania jego działalności m.in. przez cesarza Wilhelma II. Naukowiec omówi również podłoże ideologiczne przebudowy Teatru Miejskiego podczas II wojny światowej  i jego stylistyczne “dopasowanie” do nazistowskich wytycznych z zakresu architektury.

Prof. Podlasiak: – “Ważnym punktem odniesienia będzie działalność architekta Paula Baumgartena; pod jego kierownictwem w okresie okupacji dokonano przebudowy toruńskiego teatru. Należący do czołowych urbanistów III Rzeszy Baumgarten określany był przez Hitlera jego “teatralnym architektem”. W ramach wykładu naświetlę propagandowe aspekty uroczystości inauguracyjnych, które odbyły się po wzniesieniu budynku teatralnego w 1904 roku oraz po dokonanej przez nazistów przebudowy teatru w 1942 roku. Przedstawię także nieznane do tej pory źródła archiwalne.”

Marek Podlasiak jest profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w Katedrze Literatury, Kultury i Mediów Niemieckiego Obszaru Językowego. Zainteresowania badawcze: dramat i teatr niemiecki, ze szczególnym uwzględnieniem historii teatru niemieckiego na ziemiach polskich, dramat epoki oświecenia, dramat i teatr po 1945 roku, teatr w epoce cyfrowej. Wykłady gościnne w Niemczech (Berlin, Bonn, Oldenburg, Würzburg, Marburg) i w Austrii (Wiedeń) oraz wystąpienia na konferencjach w Niemczech, Czechach, Rumunii i Estonii. Autor wielu publikacji dotyczących historii teatru w Toruniu.

Uwaga: podczas spotkania będzie można otrzymać dwa podwójne zaproszenia do Teatru Muzycznego w Toruniu na spektakl “Once”.

25 marca 2024 r.

Katarzyna Herman
k.herman@bptorun.edu.pl


| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337754

Skip to content