13 lut „Stop War Take Photo” – wystawa w grudziądzkim muzeum
Wyobraź sobie, że jesteś jedną z kobiet, które wybiegły z domu, bo zawiał wiatr historii; historii, która za chwilę o żadnej z nich nie będzie pamiętać.
Dziś są tu i teraz.
Pełne lęku i niepewności mówią o krzywdzie i płaczu w jednym jedynym kadrze.
Od tamtego spotkania wiele się wydarzyło. Część z nich całkowicie zmieniła swoje życie, znalazły nowe domy, inne wróciły na Ukrainę, bo tam jest ich dom.
Dziś nawet jeśli mają w sobie jakiś rodzaj lęku, to z pewnością jest już inny… pomieszany z dumą, wdzięcznością i rozczarowaniem.
Wystawa „Stop War Take Photo” stanowi podsumowanie autorskiego projektu fotograficznego, realizowanego przez Macieja Kastnera w 2022 roku. Po agresji Rosji na Ukrainę wielu Polaków włączyło się w pomoc uchodźcom. Wówczas też zrodził się pomysł, aby zaprotestować zarówno przeciwko wojnie na Ukrainie, jak i każdemu przejawowi przemocy i wykluczenia. Fotograf do współpracy zaprosił obywatelki Ukrainy, które uwiecznił na wyjątkowych portretach – subtelnych, kobiecych, a jednocześnie odzwierciedlających głębię przedstawionych postaci. Przed obiektywem stanęło 20 kobiet, które odważyły się opowiedzieć swoją historię – niekiedy pełną bólu, cierpienia i niepewności. Właściwie żadna z nich nie miała wcześniej doświadczenia w fotografii studyjnej, czy też w modelingu, jednakże każda chciała zakomunikować światu swoją obecność, tożsamość oraz dumę; każda chciała wyrazić swoją troskę – o bliskich, pozostawiony dom, Ojczyznę. Udział w projekcie – wedle opowieści uczestniczek – pozwolił przywrócić im godność i kobiecość, którą w pewnym sensie utraciły podczas ucieczki z własnego kraju. Projekt „Stop War Take Photo” ma przypominać o każdej krzywdzie wyrządzonej podczas wojny, będąc jednocześnie przestrogą i pokojowym manifestem na przyszłość.
Wszystkie zdjęcia składające się na wystawę wykonano w studiu, jednakże opracowane zostały w szlachetnej technice cyjanotypii – co zdecydowanie wpływa na artystyczną wartość projektu.
Maciej Kastner – (ur. 1973) artysta-fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Znawca i popularyzator historycznych technik fotograficznych. Swoje prace tworzy głównie w zabytkowych i specjalnych technikach, takich jak: guma dwuchromianowa, carbo, olej, techniki żelazowe, mokra płyta, czy fotografia w podczerwieni. Pełni funkcję jurora podczas licznych konkursów fotograficznych m.in. Grudziądz Foto, prowadzi także wykłady i zajęcia praktyczne. Jest również wykładowcą szkoły policealnej w zakresie fotografii. Stypendysta Prezydenta Grudziądza (2012), Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2013) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020). W 2020 roku otrzymał stypendium artystyczne z Funduszu promocji twórczości ZAiKS. Zrealizował około dwudziestu wystaw indywidualnych, brał także udział w około czterdziestu wystawach zbiorowych, m.in. w Grudziądzu, Bydgoszczy, Ostrowie Wielkopolskim, Toruniu, Warszawie, Uppsali oraz w Berlinie. Od 1988 roku związany jest z Grudziądzem, w którym mieszka i pracuje.
otwarcie wystawy: 1 marca 2024 r., godz. 18.00
miejsce: Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Wystawa czynna do 5 maja 2024 r.
Informacja i fot. muzeum.grudziadz.pl
13 lutego 2024 r.