11 sty Bezpieczny Internet w komiksie
Departament Edukacji i Prewencji Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 ogłosił konkurs plastyczny „Bezpieczny Internet w komiksie”.
Celem konkursu było inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promowanie pozytywnego wykorzystywania Internetu. Adresatami inicjatywy byli studenci Akademii Sztuk Pięknych oraz uczniowie szkół plastycznych w Polsce.
Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 zachęca nauczycieli do wykorzystania materiałów konkursowych do przeprowadzenia zajęć z zakresu profilaktyki zachowań ryzykownych dla starszych dzieci i młodzieży. Przekaz młodych najlepiej przekona ich rówieśników do właściwego zachowania i pomoże w kształtowaniu ich postaw.
Nagrodzone komiksy:
- Pierwsze miejsce: Alicja Piątek,
- Drugie miejsce: Sofia Labanava, Anna Widera,
- Trzecie miejsce: Justyna Bielawa,
- Wyróżnienie pierwszego stopnia: Miriam Pierskała, Klaudia Ciekot, Jagoda Garbuła, Oliwia Misiewicz.
- Wyróżnienie drugiego stopnia: Oliwier Sadło, Natalia Bandoła, Alicja Obszańska, Katarzyna Mikulska.
- Wyróżnienie trzeciego stopnia: Oliwia Brzozowska, Wiktoria Mazur, Dominika Jagielska, Alicja Rendchen, Zuzanna Palewicz, Marcin Rydel, Anna Esnekier, Zuzanna Węgrzyk.
Wersja do druku (PDF 61,6 MB)
Zachęcamy również do zapoznania się z teledyskiem dotyczącym bezpieczeństwa dzieci w Internecie autorstwa młodzieży z Centrum Reintegracji Społecznej w Goniądzu. To opowieść o nastolatce, która pragnąc bliskości i zrozumienia, nawiązuje relację z chłopakiem poznanym w Internecie. Wkrótce jej marzenia o prawdziwej miłości zostaną brutalnie zniszczone, gdyż okazuje się, że dziewczyna wpadła w sidła seksualnego przestępcy. Konsekwencje jej ufności mogą okazać się tragiczne. Ta historia, tak poruszająco przedstawiona w teledysku, niestety często zdarza się też w rzeczywistości.
Efekt pracy młodych twórców jest na tyle wartościowy, że Państwowa Komisja zaleca wykorzystanie wideo przez placówki oświatowe. Materiał stanowi dobry wstęp do dyskusji na temat zasad bezpiecznego zachowania dzieci i młodzieży w Internecie, zawierania znajomości online, reagowania na przemoc w sieci, jak też szukania wsparcia w przypadku doznania cyberprzemocy. Nagranie zawiera również tablice informacyjne na temat wykorzystania seksualnego dzieci, które ułatwią prowadzenie zajęć profilaktycznych.
Bezpośredni link do materiału wideo – kliknij, aby otworzyć w nowym oknie
Fot. nagrodzona praca Alicji Piątek
_
11 stycznia 2024 r.