Pałac w Lubostroniu pomnikiem historii

Pałac w Lubostroniu pomnikiem historii

Województwo Kujawsko-PomorskieZespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu jest kolejnym obiektem w Kujawsko-Pomorskiem uznanym za pomnik historii, co oznacza podkreślenie szczególnej wartości historycznej i kulturowej i jest jedną z form (najwyższą) ustawowej ochrony zabytków w naszym kraju. To efekt czterech lat starań, których zwieńczeniem jest niedawne rozporządzenie w tej sprawie prezydenta RP.

– To kolejny ważny moment w dziejach pałacu. Zespół w Lubostroniu i działająca w nim samorządowa wojewódzka instytucja kultury Pałac Lubostroń są ważne na kulturalnej mapie regionu – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Pałac w Lubostroniu jest perłą klasycyzmu. Jego budowa, na zlecenie hrabiego Fryderyka Skórzewskiego, zakończyła się w 1800 roku. W swojej historii to miejsce było centrum krzewienia polskiej kultury, sztuki i wartości patriotycznych. Właśnie względy historyczne, architektoniczne i artystyczne zdecydowały, że ten zabytek został uznany za pomnik historii. Ochroną został objęty nie tylko palladiański pałac i park w stylu angielskim, ale również oficyna, stajnia, wozownia, oranżeria, domek myśliwski, domek ogrodnika i piwnice. Celem ochrony tego miejsca jest zachowanie jego autentyczności, walorów przestrzennych i krajobrazowych.

Na liście pomników historii jest również rezerwat archeologiczny Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, które także jest instytucją kultury samorządu województwa.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP, Pałac Lubostroń został uznany za pomnik historii

 

13 grudnia 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337759

Skip to content