Nie tylko “Świat Młodych”. Prasa dziecięca i młodzieżowa w PRL

Fragmenty okładek czasopism dla dzieci i młodzieży z PRL: Świat Młodych, Płomyk, Miś i innych

Nie tylko “Świat Młodych”. Prasa dziecięca i młodzieżowa w PRL

Książnica Kopernikańska - logo

Instytut Badań Informacji i Komunikacji UMK oraz Książnica Kopernikańska w Toruniu zapraszają do udziału w konferencji naukowej “Nie tylko <<Świat Młodych>>. Prasa dziecięca i młodzieżowa w PRL”. Sympozjum odbędzie się 14 i 15 marca 2024 r. w siedzibie Książnicy przy ul. Słowackiego 8.

W okresie PRL czasopisma dla dzieci i młodzieży należały do segmentu prasy specjalistycznej i środowiskowej, na który składały się bardzo zróżnicowane tytuły podejmujące wieloraką tematykę. Gazety, takie jak “Świerszczyk”, “Miś”, “Nowy Świat Przygód”, “Na Przełaj”, “Świat Młodych”, “Horyzonty Techniki”, “Młody Technik”, “Kalejdoskop Techniki”, “Dookoła Świata”, “Przygoda”, “Płomyk”, “Płomyczek”, “Szkiełko i oko”, “Fantastyka”, “Mała Fantastyka”, “Filipinka”, “Relax”, “Alfa”, “Magazyn Muzyczny” czy “Non Stop” służyły młodym ludziom jako przewodniki po świecie – informowały, uczyły i pouczały, integrowały środowiska, zapewniały rozrywkę i kształtowały światopogląd. Czytelnicy tych czasopism, niezależnie od wieku, czerpali z nich inspiracje i wzorce zachowań. Kilkadziesiąt lat po upadku systemu komunistycznego i transformacji rynku wydawniczego, jako pożądana jawi się próba refleksji nad tym, jakie jest miejsce wymienionych wyżej tytułów w polskiej kulturze popularnej i historii prasy.

Szczególną – eksponowaną – rolę w programie konferencji odegra kultowa gazeta harcerska “Świat Młodych”, publikowana od 1949 do 1993 roku. Na jej łamach ukazywały się wiadomości z życia harcerskiego w Polsce, informacje sportowe, muzyczne, filmowe, a także dotyczące świata techniki i nauki. Ważnym elementem każdego wydania był odcinek komiksu zamieszczany na ostatniej (a w praktyce, dla wielu czytelników – pierwszej!) stronie “Świata Młodych”.

Osoby zamierzające wziąć udział w konferencji jako prelegenci zachęcamy do podjęcia takich zagadnień, jak prasa dziecięca i młodzieżowa w systemie prasowym PRL, prasa dziecięca i młodzieżowa jako media specjalistyczne i środowiskowe, zróżnicowanie tematyczne prasy dziecięcej i młodzieżowej, funkcje prasy dziecięcej i młodzieżowej, prasa dziecięca i młodzieżowa: od PRL-owskiej rzeczywistości do naukowej utopii, wszechstronność tekstów na łamach “Świata Młodych”, czy też coś, co można nazwać “fenomenem ostatniej strony” jakim niewątpliwie były komiksy publikowane w “Świecie Młodych”.

Więcej informacji na stronie internetowej konferencji

7 grudnia 2023 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337772

Skip to content