22 lis Tu stosuje się metody sokolnicze
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Saniko” we Włocławku od czerwca 2023 roku prowadzi działania polegające na odstraszaniu ptactwa metodami sokolniczymi na instalacji do Biologicznego Przetwarzania Odpadów, która znajduje się na terenie Regionalnego Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Machnaczu.
Celem prowadzonych działań jest humanitarne odstraszenie ptaków żerujących zarówno nad składowiskiem jak i zanieczyszczających boksy na instalacji biologicznej w Regionalnym Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych. Do tych celów wykorzystane są ptaki drapieżne, które są pod opieką odpowiednio przeszkolonych pracowników.
Sokolnicza metoda odstraszania ptaków jest najskuteczniejsza i najbardziej przyjazna środowisku. Polega na płoszeniu ptaków za pomocą specjalnie „ułożonych” ptaków drapieżnych, które pojawiając się regularnie na zabezpieczanym terenie doprowadzają niechciane tam ptactwo do przekonania, że obszar ten stał się terenem łowieckim drapieżnika. To powoduje, że ptactwo przenosi się na inny dostępny teren – woli nie ryzykować spotkania z drapieżnikiem.
W metodzie sokolniczej ptakom nie dzieje się krzywda, ponieważ sokolnik robi wszystko, żeby odstraszanych ptaków nie łapać. Tylko „polujący” drapieżnik odbierany jest jako zagrożenie – gdyby doszło do złapania potencjalnej ofiary wówczas pozostałe ptactwo otrzymuje sygnał o tym, że drapieżnik już upolował ofiarę, więc nie ma się czego obawiać. Tymczasem szukający ofiary drapieżnik jest zagrożeniem dla wszystkich „potencjalnych ofiar”.
Metodę sokolniczą stosuje się do ochrony wysypisk odpadów, ale również hal przemysłowych, lotnisk, elewatorów zbożowych, obór i chlewni, sadów owocowych oraz tym podobnych obiektów borykających się z nadmierną obecnością ptactwa.
Co istotne, płoszenie ptaków metodami sokolniczymi pozwala osiągnąć ponad 95% skuteczność przy stosunkowo niskich kosztach. Cykl odbywa się sukcesywnie 3 dni w tygodniu po 5-6 godzin dziennie.
Źródło: wloclawek.eu
22 listopada 2023 r.