O sztuce tolerancji we włocławskim Centrum

O sztuce tolerancji we włocławskim Centrum

Kujawsko-Pomorskie Centrum Nauczycieli we Włocławku logotyp

16 listopada, w Międzynarodowym Dniu Tolerancji, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku tradycyjnie już zorganizowało konferencję poświęconą wartościom, postawom i kompetencjom, które pomagają otworzyć się na świat i zrozumieć drugiego człowieka.

Sztuka tolerancji ułatwia kontakty międzyludzkie, rozumienie zasad postępowania i porozumiewania się w różnych społeczeństwach czy środowiskach. Kompetencją sprzyjającą kształtowaniu tolerancyjnej, empatycznej postawy jest świadomość i ekspresja kulturalna. Jaki wpływ na nasze uczucia, emocje i postawy może mieć kultura i sztuka, opowiedziała Karina Obara – malarka i dziennikarka. Podkreśliła, że „sztuka ma moc przemienienia, oddanie się sztuce pobudza nasze zmysły, wrażliwość, pomaga spojrzeć w głąb siebie i rozładować trudne sytuacje”. W edukacji i wychowaniu nie możemy zapominać o odwiedzaniu muzeów, galerii, podróżach czy spotkaniach z ciekawymi ludźmi i ich kulturami.

Justyna Sieniawska – aktorka, połączyła się z uczestnikami konferencji bezpośrednio z odbywającego się w Toruniu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Energa CAMERIMAGE 2023. „To jest fantastyczne, że jesteśmy różni, inni…, tutaj są filmowcy z różnych stron świata, a rozmawiamy o wszystkim ”, „…nie oceniajmy, akceptujmy inność wokół nas…”. Zaznaczyła, że „sztuka filmowa to takie magiczne drzwi, za którymi znajdziemy różne propozycje, ale wybory należą do nas”.

Krzysztof Wiśniewski – artysta plastyk i nauczyciel zwrócił uwagę na rozwój pasji i talentów tych dużych i tych małych, ale tak samo ważnych. Mówił o swoich malarskich inspiracjach, często połączonych z muzyką czy historią miejsc i ludzi. Zachęcał uczniów, najmłodszych uczestników konferencji do pielęgnowania swoich zainteresowań, planowania swojego rozwoju i udziału w szeroko pojętej kulturze.

„Bycie tolerancyjnym nie jest łatwe, to sztuka życia – savoir vivre, to proces i wiedza, którą należy zgłębiać i stosować” – przekazała słuchaczom Monika Molnar, sekretarz Ambasady Węgier w Warszawie. W swojej prelekcji zaznaczyła, że w dyplomacji niezwykle ważne są zasady protokołu i etykiety, maniery i formy grzecznościowe, aby nikogo nie urazić, a okazać szacunek i uprzejmość. Stereotypowe myślenie, uprzedzenia nie służą konstruktywnym relacjom społecznym, współpracy czy osiąganiu celów.

Szkoła jest ważnym miejscem, gdzie tolerancji można się uczyć. Świadomość i ekspresja kulturalna, znajomość sztuki, eksperymentowanie czy rozwijanie twórczego podejścia do sztuki i dziedzictwa kulturowego to kluczowe obszary w edukacji i wychowaniu.

 

Opracowała: Dorota Łańcucka, KPCEN we Włocławku

17 listopada 2023 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7341999

Skip to content